úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Nemocných v Libereckém kraji ubylo, epidemie zřejmě skončila

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Libereckém kraji za poslední týden klesla o devět procent a dostala se pod hranici epidemie. Na 100 tisíc obyvatel je 1591 nemocných, za hranici epidemie považují hygienici 1600 až 1800 případů. Nadále ale trvá doporučení hygieniků pro nemocnice, aby omezily návštěvy.

Dnes zákaz vyhlásila nemocnice v Jablonci nad Nisou a na všechna oddělení rozšířila nemocnice v České Lípě. Částečný nebo úplný zákaz návštěv platí také pro všechny ostatní páteřní nemocnice v kraji - Liberec, Turnov, Semily a Jilemnici. „Ačkoliv nemocnost akutními respiračními infekcemi v Libereckém kraji mírně poklesla, chřipka stále cirkuluje v populaci," uvedla krajská ředitelka odboru protiepidemického Jana Prattingerová.

Chřipka nejvíce ohrožuje astmatiky, osoby s onemocněním srdce, plic, ledvin, jater či HIV/AIDS a také těhotné ženy a seniory. Podle hygieniků jde o často hospitalizované skupiny. „A zavlečení infekce do zdravotnického zařízení může zhoršit jejich zdravotní stav," dodala epidemioložka. Proto podle ní doporučují nemocnicím a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy.

Nemocnost v kraji zůstává stále nad republikou úrovní. V celostátním měřítku klesla o sedm procent na 1325 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší nemocnost v kraji, která je současně nad epidemickým prahem, je na Českolipsku. Na 100 tisíc obyvatel tam je 1915 nemocných. „Ve všech okresech přetrvává nejvyšší nemocnost ve věkové kategorii do pěti let," informovala mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová.

Od začátku chřipkové sezony bylo v kraji laboratorně potvrzeno 169 případů chřipky, z toho 19 v tomto týdnu. V drtivé většině převažuje vir typu A. S chřipkou bylo hospitalizováno 115 lidí, v sedmi případech byl průběh onemocnění závažný a pět lidí zemřelo.

V rámci prevence hygienici doporučují dodržovat obecné zásady osobní hygieny - zejména časté mytí rukou. „V případě respiračního onemocnění doporučujeme dále dodržovat takzvanou respirační etiketu, to je zakrývat si nos a ústa kapesníkem při kašli či kýchání. Používat pokud možno jednorázové kapesníky, které je nutné po použití odhazovat do odpadu," dodala Balašová.

Od pondělí po více než týdnu otevře informační centrum v přízemí jablonecké radnice. „Přesto prosíme občany o shovívavost, jelikož počet pracovnic zůstává stále omezen stejně tak jako poskytované služby," uvedla mluvčí radnice Jana Fričová.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zdraví, chřipka, Liberecký kraj, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.