Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPátek, 2. dubna 2021, 13:10
Ukazuje se, že léčivé přípravky na bázi kyseliny acetylsalicylové, kterou obsahuje například známý český Acylpyrin, hrají nejen důležitou roli při mírnění symptomů nemoci covid-19, ale nejspíš pomáhají předcházet i jejímu vážnému průběhu. Odborníci skloňují především její protisrážlivé a protizánětlivé účinky.
Kyselinu acetylsalicylovou zná většina z nás dlouhé roky, ale nejspíš o tom ani neví. Je totiž hlavní složkou českého Acylpyrinu, který užíváme na běžné nachlazení, chřipku a nově i na mírný průběh covidu-19, neboť dokáže rychle ulevit od horečky, bolestí hlavy i kloubů a dalších symptomů spojených s chřipkovým onemocněním.
Kyselina acetylsalicylová má však také výjimečné antioxidační a protizánětlivé účinky a zároveň ředí krev, což vědí zejména pacienti s ischemickými chorobami, kteří ji v podobě různých léků užívají preventivně.
Na konferenci „Rok s covidem-19 a jak dál“, která proběhla na Univerzitě Karlově v Praze, vyzdvihl účinky přípravků při léčbě symptomů covidu-19 i vedoucí lékař kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D. Docent Balík se pozastavuje nad skutečností, že: „Veřejnost se neshání po Acylpyrinu, protože máme docela pěkná data o tom, že Acylpyrin až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně, čili myslím, že by to bylo mnohem lepší než ivermektin.“
Kyselina acetylsalicylová je nejdéle využívaným syntetickým léčivem na světě, a její účinky jsou tudíž lékařům důvěrně známé. Navíc je díky své příznivé ceně i široce dostupná, a většina z nás má tak léky s jejím obsahem zcela přirozeně ve své domácí lékárničce.
Jak uvedl docent Balík, protizánětlivý účinek Acylpyrinu v dávce jedné tablety denně, tedy 500 mg, může až o polovinu snížit překlopení do závažné formy koronaviru.
Díky protizánětlivým účinkům kyselina acetylsalicylová pomůže organismu, aby infekci z těla rychleji vypudil a vzhledem k tomu, že působí i antioxidačně, podílí se také na odstraňování toxinů, které zde vlivem boje s nemocí vznikají.
Jedním z hlavních rizik u pacientů s vážným průběhem nemoci covid-19 je vznik krevních sraženin. Zdá se, že za jejich původem jsou krevní destičky, které jsou až abnormálně aktivní, a proto velmi snadno ucpou malé cévy.
To může způsobit akutní embolii nebo také nedostatečné prokrvování důležitých vnitřních orgánů včetně plic. Následně se dostavuje hypoxie, oxidační stres, zánět, sepse a posléze začnou selhávat veškeré orgány v těle, což vede k syndromu multiorgánové dysfunkce (MODS), který často končí fatálně. Protisrážlivé účinky léků s kyselinou acetylsalicylovou mohou až v polovině případů tuto hrozbu odvrátit.
Léky s kyselinou acetylsalicylovou lze použít při mírnění příznaků nemoci
covid-19, spoléhat se pouze na jejich účinky, by ale nebylo prozřetelné.
Vedle nich je totiž nutné dodržovat běžné postupy při léčbě infekcí. Mezi ně patří vydatný odpočinek a spánek, dostatek tekutin a vitamínů, psychická pohoda, ale také vyhledání včasné lékařské pomoci, pokud se dostavují vážné potíže s dýcháním, nemocný nemůže spát a jeho zdravotní stav se ani po několika dnech nelepší nebo se dokonce zhoršuje.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.