sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Nemocnice v Libereckém kraji získají stamiliony. Půjdou na modernizaci a nové přístroje

Bezmála 838 milionů korun půjde do nemocnic v Libereckém kraji z programu REACT-EU. Čtyři páteřní nemocnice v kraji díky tomu budou mít možnost pořídit špičkové přístroje a technologie, které pomohou zlepšit péči o pacienty. Liberecký kraj v květnu kritizoval způsob přidělování dotací a dokonce podal předžalobní výzvu na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo ale splnilo slib a program posílilo o další miliardy, řekl novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Program REACT-EU je určen na posílení zdravotnictví, peníze mají být využity na rozvoj a modernizaci nemocnic, hygienických stanic nebo péče o pacienty s rakovinou a seniory. První žádosti bylo možno začít podávat od 5. května. Zatímco ve výzvě na modernizaci záchranných služeb se tehdy Libereckému kraji podařilo získat podporu pro tři projekty, ve výzvě 98 na přístrojové vybavení skončily nemocnice v Liberci a České Lípě tzv. pod čarou, tedy bez dptace, dohromady žádaly půl miliardy korun. Alokace byla tehdy podle Půty vyčerpána za necelé dvě sekundy.

Vedení Libereckého kraje tehdy kritizovalo to, že rozhodující byla rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, nikoli kvalita projektu nebo jeho význam pro region. MMR pak po dohodě s Asociací krajů ČR a ministerstvem zdravotnictví posunulo další výzvu a podmínky upravilo, teď vláda program ještě posílila. „Vláda 5. listopadu projednala upravený návrh využití dalších prostředků z REACT-EU ve výší zhruba 8,05 miliardy korun. Díky tomu jsou dofinancovány všechny projekty v 98. výzvě," řekl Půta.

I když je dofinancování programu dobrou zprávou, Půta doufá, že podobný způsob rozdělování dotací už se opakovat nebude. „Myslím si, že ministerstvo by mělo mít jasný klíč k tomu, jak a kam směřovat evropské peníze do zdravotnictví. Dotace bez peněžní spoluúčasti a podmínky stanovené časem odeslání žádosti se v budoucnu snad již nebudou opakovat," dodal. Už dříve Půta řekl, že by uvítal, kdyby se kraje mohly v takových případech víc podílet na hodnocení projektů.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto KNL

Štítky ČR, EU, správa, hospodářství, nemocnice, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.