sobota 21. května 2022 Monika

Dobrovolníci ve žlutých tričkách vyšli do ulic. Zakoupením kytičky podpoříte boj proti rakovině

Liga proti rakovině pořádá již 26. ročník tradiční sbírky. Letošní barva stuhy kytiček je fialová, minimální částka za kytičku činí 20 korun. Každý, kdo si koupí kvítek měsíčku lékařského, pomůže získat prostředky na boj proti rakovině – na nádorovou prevenci, zlepšení kvality života onkologických pacientů, podporu onkologické výuky, výzkumu a vybavení onkologických center. Cílem sbírky je také zvyšovat povědomí o prevenci.

V ulicích potkáváme dobrovolníky ve žlutých tričkách nabízející kytičky. Český den proti rakovině letos připadá na 11. května, tématem je tentokrát Prevence nádorů děložního čípku a varlat. 

Na pevných prodejních místech bude možné kytičky nabízet do neděle 15. května. Cílem sbírky je také prostřednictvím letáčků informovat širokou veřejnost o prevenci. 

Důležité jsou pravidelné prohlídky u lékaře

Karcinom děložního čípku je zhoubný nádor děložního hrdla. Jde o třetí nejčastější zhoubné onemocnění u žen. V jeho výskytu jsou v posledních letech náznaky sestupné tendence, ale řadu desetiletí se pohyboval okolo 20 případů na 100 000 žen. 

Liga proti rakovině je nezisková organizace, která se již 30 let snaží snížit úmrtnost na zhoubné nádory v České republice. 

Hlavním preventivním opatřením jsou pravidelné gynekologické prohlídky, které by každá žena měla basolvovat alespoň jedenkrát ročně včetně cytologie, kolposkopie a ultrazvukového vyšetření. Nejnovější a nejspolehlivější metodou ochrany proti vzniku HPV infekce je očkování, uvádí MUDr. Pavlína Marešová v brožuře

Samovyšetření jako prevence

Nádory varlat jsou poměrně vzácné onemocnění. Představují přibližně 1 % mezi všemi zhoubnými nádory a necelých 10 % mezi nádory z celkového počtu nádorů pohlavního a močového ústrojí.

„Včasné odhalení nádoru je hlavní podmínkou úspěšného léčení. Samovyšetřování k tomu napomáhá," uvádí MUDr. Zdeněk Dienstbier v brožuře. Nejčastěji postihují muže mezi 20. až 30. rokem věku. Vyskytují se ovšem i u starších ročníků. Mají vzestupný trend výskytu v posledních letech, naproti tomu stoupají trvale vyšší počty vyléčených. 

E-kytičky

Pokud chcete přispět do sbírky jiným způsobem, můžete poslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo DMS KVET 60 nebo DMS KVET 90 na číslo 87 777 . Cena DMS je 30/60/90 Kč, LPR Praha obdrží 29 / 59 / 89 Kč. 

Pevná prodejní místa 

Na vybraných místech je možné zakoupit kytičku i mimo středu 11. května. Místa v Libereckém kraji: Pobočka knihovny Technické univerzity v Liberci do 13. 5., Městská knihovna Česká Lípa do 14. 5., Obecní úřad Chotyně do 13. 5., Městská knihovna Jablonné v Podještědí do 12. 5.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Liberecký kraj | Zdroj https://www.cdpr.cz/

Štítky Liberecký kraj, prevence, onemocnění, zhoubné nádory, sbírka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.