Vyšší zastoupení lidí se závislostí na alkoholu je asi nejpodstatnější změnou v klientele liberecké Advaity, která si připomíná 25 let od svého vzniku. Před deseti lety bylo takových klientů 35, loni už 171. Původně pomáhala Advaita hlavně lidem závislým na drogách, později se začala věnovat i těm, kteří bojovali se závislostí nejen na alkoholu, ale i sázení nebo hráčství. Nabízí pomoc také při léčení závislosti na počítači, mobilu, internetu či sociálních sítích. Každoročně se ale potýká se zajištěním dostatku peněz.
Letošní rok je snad zatím nejhorší, uvedla v tiskové zprávě ředitelka Advaity Olga Merglová. Zapsaný spolek poskytuje v Libereckém kraji ambulantní poradenství, pobytovou léčbu pro závislé a zabývá se i prevencí. Loni pracovníci Advaity pracovali v sociálních službách s asi 1 000 klienty a školskou primární prevencí prošlo téměř 1 500 dětí.
Advaita funguje od roku 1997. „Počet zaměstnanců se zvýšil z počátečních jednotlivců na současných 34. Jedna věc ovšem zůstala během let stejná, a tou je nejisté a nestabilní financování. Každoročně se potýkáme s nejistotou, zda se vůbec během roku podaří získat na financování služeb potřebné zdroje," uvedla Merglová.
Letos podle ní ještě nevědí, v jaké výši budou dotace. „Nemůžeme pracovat s rozpočtem. Avizované je snižování dotací ze státního rozpočtu oproti loňsku, ale navyšování všech cen na trhu je nepřehlédnutelné. Jen za plyn zaplatíme zhruba o 400 000 korun více než v předchozím roce," dodala. Navýšení částky za plyn je pro Advaitu oproti loňsku zhruba čtyřnásobné.
Od počátku jsou služby Advaity spojené s terapeutickou pobytovou komunitou v Nové Vsi u Liberce. Tam se za uplynulé čtvrtstoletí zcela změnil podíl uživatelů heroinu a pervitinu. Uživatelé heroinu převažovali na začátku, dnes jich je jen několik ročně.
Významná v rámci terapie je spolupráce s potravinovou a nábytkovou bankou, na jejichž založení se Advaita podílela. „Původním záměrem bylo mimo jiné mít možnost získat potravinovou pomoc pro naše nízkopříjmové klienty. Postupem času se spolupráce rozšířila i o aktivní zapojení klientů do provozních činností obou bank přímo v jejich provozovnách," uvedla Merglová.
Klienti z terapeutické komunity pomáhají s jejich běžným chodem. „Třídí přijaté potraviny a drogistické zboží, připravují balíčky pomoci pro ostatní odběratelské organizace, pro matky samoživitelky či osamělé seniory. Účastní se potravinových sbírek. V nábytkové bance pomáhají s manipulací, čištěním a drobnými opravami získaného nábytku a vybavením domácností," popsala ředitelka Advaity.
V obou bankách už také našli práci na hlavní pracovní poměr čtyři klienti Advaity, kteří absolvovali pobytovou léčbu. Ta se v terapeutické komunitě pohybuje kolem jednoho roku. „Po ústavní léčbě následuje doléčovací program, který může trvat další rok," dodal odborný ředitel Advaity David Adameček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.