Závěrem tohoto týdne dětem začínají letní prázdniny. Dva měsíce volna a příjemných radostí. Pro záchranáře je to ale přesně naopak. Během července a srpna mají o několik stovek výjezdů více než v ostatních měsících. Pro veřejnost proto mají důležitý vzkaz: Dávejte na sebe pozor, zklidněte provoz a užijete si letní dny ve zdraví.
Nejčastějším důvodem zásahu bývají nejrůznější somatické obtíže, jejichž riziko vzniku v horkých dnech logicky stoupá. „Naši záchranáři se tak v létě ve vysoké míře setkávají s diagnózami jako kolaps, dušnost, vysoký krevní tlak či bolest na hrudi. Nemalou část výjezdů však tvoří i úrazy, ke kterým nejčastěji dochází v souvislosti s volnočasovými aktivitami. Jedná se o zranění způsobena pádem z kola či koloběžky, při turistice nebo při pobytu u vody," jmenuje v tiskové zprávě Petr Janáček, mluvčí ZZS Kraje Vysočina.
Pokud nám počasí přeje, tak rádi trávíme dny u vody. Zde, podle záchranářů, platí několik základních pravidel:
„Tvrzení, že lidem, co umí plavat,se nemůže nic stát, je omyl. Je třeba si uvědomit jeden zásadní fakt, a to ten, že naprostá většina utonulých osob jsou právě plavci. Ohrožení jsou ale i neplavci, převážně ti nejmenší. Zcela zásadní pravidlo tak zní - nikdy, ale opravdu nikdy nenechávejte malé děti u vody bez dozoru. Každá, byť jen malá chvilka nepozornosti, může vést k tragédii obřích rozměrů," varuje Janáček. Především majitelé zahradních bazénů a jezírek by se tak vždy měli při odchodu ujistit, že mají bazén dostatečně zabezpečený tak, aby se k němu v jejich nepřítomnosti nemohlo dítě dostat.
I přesto, že zákon o provozu na pozemních komunikacích ukládá povinnost nošení helmy na kolo pouze dětem a mladistvým do 18 let, měla by být tato výbava nedílnou součástí každého cyklisty, bez ohledu na věk. „Naprosto vás chápeme. Nejspíš si v ní nepřipadáte ani trochu atraktivně, ale vězte, že v případě nehody je to, zda jste či nejste „in", zcela nepodstatné," říká Janáček k cyklistickým helmám s tím, že používání ochranných pomůcek při jízdě na kole, elektrokole, koloběžce či bruslích prokazatelně snižuje riziko vážných úrazů a mnohdy i doživotních následků.
Během letních prázdnin se z řady lidí stávají turisté, kteří naráz ujdou i několik desítek kilometrů. „Z romantické procházky lesem či přírodou, kde není ani živáčka, se ale může v případě úrazu nebo jiné zdravotní komplikace stát nezáviděníhodná situace," upozorňuje Janáček. I v případě turistiky platí několik důležitých pravidel:
Že vysoké teploty ohrožují převážně starší osoby? Ano i ne. „Přesto, že jsou právě senioři nejvíce ohroženou skupinou, mohou vysoké teploty způsobit vážné komplikace i mladším ročníkům a dokonce i dětem," připomíná Petr Janáček. Proto si ještě raději zopakujme tolik známá pravidla:
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.