pondělí 28. listopadu 2022 René

V domě seniorů na Františkově v Liberci začali očkovat čtvrtou dávkou proti koronaviru. Zájem je velký

V Domě seniorů v Liberci na Františkově, který je největším zařízením svého druhu v Libereckém kraji, začali očkovat proti koronaviru čtvrtou dávkou. Zájem klientů i zaměstnanců je větší, než čekali. V pondělí aplikovali 110 dávek vakcíny. Zároveň v domově očkují i třetí dávkou nové klienty, kteří ji zatím neměli.

Domov byl jedním z prvních v kraji, kde se koronavirus objevil

Aktuálně v domově covid nemají, ale zhruba před dvěma týdny se nákaza prokázala u tří klientů a čtyř zaměstnanců. Dům na Františkově má 200 klientů a stovku zaměstnanců. Byl jedním z prvních v Libereckém kraji, kde se předloni v březnu koronavirus objevil. Od té doby onemocněly desítky klientů a zaměstnanců.

Zhruba 20 klientů nemoci podlehlo, u kolika dalších se vlivem nákazy stav zhoršil a nakonec také zemřeli, lze podle ředitele domova Jana Gabriela jen těžko odhadovat. Návrat k normálu umožnilo až očkování, které v domově začalo loni v lednu, dnes už má většina klientů i zaměstnanců i třetí, posilující dávku.

„My jsme se pohybovali až kolem 95 procent proočkovanosti, ale je pravda, že jak klienti v pobytových sociálních službách odcházejí a přicházejí, tak se nám to procento začalo snižovat. Velká část příchozích byli klienti, kteří vůbec neměli očkování, nebo měli třeba jen první, maximálně druhou dávku," doplnil Gabriel. V domově jim postupně očkování doplnili, další posilující dávku mohou dostat až po čase. O něco nižší, jen kolem 80 procent, byla proočkovanost zaměstnanců, a ředitel věří, že i tam se podíl očkovaných podaří zvýšit.

Nejvíce případů je na Semilsku

V domově podle Gabriela počítají s podzimní vlnou koronaviru. „Myslím si, že i proto se v rámci osvěty klienti i zaměstnanci hlásí o další dávku očkování. Není tady žádná pohrůžka, je to jen nabídka, že můžeme klientům a zaměstnancům čtvrtou dávku poskytnout bez nějakého běhání okolo. Myslím, že většina to využije, a je to dobře, protože nevíme, co nás na podzim čeká," řekl Gabriel. Se zajištěním vakcíny pomohla lékárna Krajské nemocnice Liberec.

V Libereckém kraji za poslední týden odhalily podle údajů ministerstva zdravotnictví (MZ) laboratoře 480 nových případů nákazy, to je o 70 víc než za předchozí týden. V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá v kraji 108 nových případů, nejvíc nakažených je na Semilsku.

Čtvrtou dávkou očkuje zatím v kraji EUC Klinika v Liberci a také nemocnice v Jilemnici, lidé mohou o vakcínu požádat i své praktické lékaře. Čtvrtých dávek bylo zatím v kraji aplikováno 1 572, z toho 616 za posledních sedm dní.

Hodnocení článku je 36 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, sociální, koronavirus, senioři, očkování, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.