Výstavba lůžkového pavilonu v Ústavu chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku, která začala loni v červnu, má zpoždění. Podle původních plánů měla skončit letos v srpnu, práce ale zřejmě potrvají o půl roku déle. Zpoždění je podle ředitele ústavu Ludvíka Hovorky pro nemocnici velkou komplikací.
Specializovanému pracovišti zaměřeném hlavně na operace rukou bude chybět dočasně skoro čtvrtina lůžek pro hospitalizované. Kapacita vysockého ústavu chirurgie ruky je 52 lůžek. Ve stavěném pavilonu E jich sice bude nově 28 ve dvojlůžkových pokojích, kapacita nemocnice se tím ale nezmění.
Nové pokoje nahradí část lůžek ze starého pavilonu B a některé z nich už nemocnice k dispozici nemá. „Protože jsme počítali s tím, že od září budeme mít nová lůžka. A v souvislosti s tím jsme dělali úpravy ve stávajícím pavilonu, které se musely dělat předem," uvedl Hovorka. Odhaduje, že chybět jim bude v následujících měsících 12 až 13 lůžek. „Někteří pacienti budou muset být posunuti, co se týče termínu operace," dodal.
Firma, která pavilon staví, zpoždění prací podle ředitele nemocnice zdůvodňuje zdražováním stavebních materiálů a nedostatkem pracovníků. „Z důvodu válečného konfliktu jim odešla spousta Ukrajinců," uvedl Hovorka. S firmou se podle něj nyní dohadují o novém termínu dokončení, což by měl být konec února příštího roku a také o zvýšení ceny. O částce se jedná. „Dodatek není zatím uzavřený," dodal Hovorka.
Podle loni uzavřené smlouvy měla výstavba pavilonu stát zhruba 70 milionů korun bez daně. Většinu nákladů pokryje dotace ministerstva zdravotnictví.
Městská nemocnice ve Vysokém je specializovaným pracovištěm. Přes 45 let tvoří většinu nemocných pacienti s poraněnou nebo jinak poškozenou rukou. Mimo jiné tam lékaři operovali pořezané prsty tenistky Petry Kvitové nebo zlomený prst sdruženáře Tomáše Portyka před olympijskými hrami v Soči. Lékaři ústavu se zaměřují také na léčbu degenerativních a vrozených vad.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.