Více než milion lidí v České republice trpí onemocněním diabetes a tisíce z nich jsou také v péči lékařů v Liberci. Pokud se nemoc neléčí, ohrožuje další orgány a jednou z častých komplikací diabetu je postižení očí. Včasné odhalení změn na sítnici je tak velmi důležité a v liberecké nemocnici nově na tato vyšetření mají diabetologové přístroj zvaný fundus kamera.
„Dosud u nás oční pozadí diabetologové nevyšetřovali, vyšetřovali jej pouze specialisté, tedy oční lékaři. Tato metoda byla nicméně nově schválena i pro diabetologická pracoviště, naše nemocnice proto tuto fundus kameru zakoupila a na diabetologii začínáme oční pozadí nově vyšetřovat u našich diabetologických pacientů 1. i 2. typu,“ uvedla Jindra Vejrychová, primářka diabetologie a vedoucí diabetologického centra Krajské nemocnice v Liberci.
Zároveň chce tuto službu nabídnout i praktickým lékařům, kteří mají obrovské množství pacientů s diabetem 2. typu v péči. „Toto vyšetření totiž, na rozdíl od klasického vyšetření očního pozadí, probíhá bez mydriázy (pozn.: rozšíření zorničky pomocí rozkapání oka). Pacient jenom přiloží hlavu ke kameře a ta vyfotí oční pozadí bez toho, aby se oko rozkapávalo. Pacient tedy přijde a za deset minut v pořádku odchází a může třeba řídit auto,“ popsala primářka.
Pravidelným vyšetřením očního pozadí je nicméně možné zjistit již minimální změny na sítnici a včasným ošetřením pak zabránit vážnému poškození zraku.
Snímek sítnice oka vyhodnotí umělá inteligence, která poté, co kamera oko pacienta vyfotí, následně rozpozná počínající změny související s retinopatií, tedy postižení oka u diabetu. Následně umělá inteligence vyhodnotí, zda jsou již u pacienta známky retinopatie a dle výsledku je pak pacient buď objednán na další kontrolu za rok anebo odeslán k očnímu lékaři.
Primářka Vejrychová doplňuje, že tato vyšetření se dělají preventivně u většiny diabetických pacientů. Cílem provádění tohoto vyšetření na diabetologii je odfiltrování velké části pacientů, kteří nemají žádné známky retinopatie s nemusí tak navštěvovat očního lékaře. Vyšetření je jednoduché, bezbolestné, rychlé a jednou ročně plně hrazené ze zdravotního pojištění. Čekací doby jsou v nemocnici nyní minimální, pacient se sám objedná přes internet na termín, který mu vyhovuje. „Pokud se jedná o našeho pacienta, doporučení nepotřebuje. Pokud ho posílá praktik či diabetolog mimo naši nemocnici, potřebuje žádanku. Od nás pak pacient odchází zhruba za 15 minut s výsledkem,“ doplnila Vejrychová.
Liberecká diabetologie chystá i další novinku, rozsáhlý vzdělávací program pro pacienty s nově diagnostikovaným diabetem. Ten pomůže nemocným rozpoznat veškeré záludnosti choroby a seznámí je s možnostmi monitorace glykémií a současnou moderní léčbou.
„Doufáme, že těmito kroky pomůžeme i my zvýšit kvalitu péče o pacienty s diabetes mellitus a tím přispějeme ke snížení rizika výskytu komplikací této závažné nemoci,“ dodala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.