Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekDnes, 11:57
Nehojící se pooperační rány, bércové vředy, proleženiny, otlaky nebo poškození pokožky v důsledku diabetu. To jsou nejčastější důvody k návštěvě Centra hojení chronických ran, které nově otevřela EUC Klinika Liberec v přízemí budovy A Kláštera hned vedle magnetické rezonance. Pacienti se žádankou i bez ní se mohou objednávat od začátku ledna.
„V centru působí dvě certifikované zdravotní sestry specializované na chronické rány a defekty. Tyto kolegyně nejprve vyhodnotí u každého pacienta stav rány včetně komplikací, a posléze určí vhodné postupy lokálního ošetření. Zároveň pacientovi nebo jeho pečovateli detailně vysvětlí, jak se o ránu starat v domácím prostředí, a při kontrole koordinují i případné změny v postupech,“ popisuje lékař Tomáš Pospíšil, který působí jako odborný garant pražského centra a podpoří rozjezd libereckého.
Největší procento pacientů s nehojícími se ranami nebo defekty tvoří lidé, kteří trpí systémovým onemocněním. „Většinou jde o pacienty se srdečně-cévním, autoimunitním nebo onkologickým onemocněním, případně diabetem. Vzhledem ke stárnutí populace těchto lidí neustále přibývá a v Libereckém kraji doposud existovala pouze jediná ordinace specializovaná na hojení ran, která byla dlouhodobě přetížená. Velká část těchto pacientů po celé republice stále není vhodně léčena, právě kvůli nedostatku specializovaných pracovišť. To se snažíme změnit,“ vysvětluje Radim Zika, ředitel EUC Kliniky Liberec a dodává, že tato centra tvoří důležitou součást péče o chronicky nemocné v rámci Disease management programu.
Po Praze, Plzni, Ostravě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem, Kladně a Přelouči je Liberec již osmou klinikou, ve které EUC Centrum hojení chronických ran otevírá. „Za největší výhodu pro pacienty považuji kromě dostupnosti léčby to, že díky síti těchto center máme obrovské odborné know-how, které jednotlivá pracoviště sdílejí. Léčili jsme i velmi těžké případy a některá centra získala certifikát Garance kvality za vynikající péči,“ doplňuje Tomáš Pospíšil.
Do Centra hojení chronických ran obvykle posílá pacienta jeho ošetřující chirurg nebo praktický lékař v případě, že se rána nehojí déle než šest týdnů. Pacient se ale může objednat i bez žádanky. „Doporučujeme přinést lékařské zprávy s podrobným popisem zdravotního stavu pacienta od praktického nebo specializovaného lékaře,“ uvádí Radim Zika. Kromě špatně se hojících pooperačních ran, bércových vředů nebo proleženin najdou v centru pomoc i pacienti, kteří mají chronické rány v důsledku dopravní nehody, pádu, omrzlin nebo opaření.
Ošetření je ve všech případech plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění a pacienti se mohou objednat online, telefonicky nebo osobně.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.