Technická univerzita v Liberci dál bojuje s nebezpečnou legionellou ve vodě na univerzitních kolejích. Situace se zlepšila, poslední laboratorní rozbory ukázaly, že na blocích A a B je voda v pořádku, problém ale přetrvává na bloku C. S nebezpečnou bakterií ve vodovodních rozvodech se škola na kolejích potýká od konce loňského listopadu, postiženým studentům proto snížila kolejné o třetinu.
"V reakci na výsledky jsme změnili firmu, která má na starosti dezinfekci teplé užitkové vody, a změnili jsme i používanou chemii. Plánujeme v dohledné době také změny v systému dávkování chemie. V plánu je také zřízení prostor s uzavřeným oběhem a vlastním ohřevem vody na každém kolejním bloku, kde se budou moci ubytovaní sprchovat v případě podobných mimořádných událostí," říká mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl. Další vzorky vody podle něj odebírali v pondělí, výsledky by tak měly být ve druhé polovině příštího týdne.
Na bloku C stále platí zákaz sprchování. "Bakterie legionelly je schopna při použití vody ke sprchování, konkrétně při vdechování kontaminovaného aerosolu teplé vody, vyvolat u osob se sníženou imunitou akutní onemocnění dýchacího ústrojí - pontiackou horečku, legionelózu," uvedla již dříve mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Běžné ostatní užívání teplé vody hygienici nezakázali, ke sprchování ale musí studenti postižených bloků používat studenou vodu, chodit na bloky, kde je voda v pořádku, nebo využít sprchy v blízké sportovní hale.
Legionella způsobuje dvě onemocnění - legionářskou nemoc, která může skončit i smrtí, a pontiackou horečku podobnou chřipce. Bakterie se obvykle vyskytuje a množí v teplovodních potrubích, bojlerech a klimatizacích. Před zvýšeným výskytem bakterií legionelly ve vodovodních rozvodech v souvislosti s úsporami energií varují hygienici od podzimu. Vhodný interval pro jejich množení je od 20 do 40 stupňů, proto je v rozvodech teplé vody vyhláškou doporučeno 55 stupňů Celsia, které zamezují výskytu legionelly v potrubí a v teplé vodě.
Problém s přemnoženou legionellou se na kolejích opakovaně vrací, sprchování bylo na části kolejí zakázáno například i v letech 2016, 2018 nebo předloni v dubnu. Univerzita proto podle mluvčího nechá zrevidovat celý systém rozvodů teplé užitkové vody a detekovat ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. "Tato ramena odpojíme, na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače a bojlery, které centrální systém rozvodu teplé vody nahradí," popsal plánované řešení Pirkl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.