Aktuálně

Liberecké univerzitě se podařilo po více než dvou měsících zlikvidovat legionellu ve vodě na studentských kolejích

Autoři | Foto TUL

Po více než dvou měsících boje s nebezpečnou bakterií hlásí Technická univerzita v Liberci: „Na studentských kolejích jsme bez legionely.“ Studenti se tak mohou opět sprchovat ve všech blocích. Bakterii, která je nebezpečná zejména pro jedince s oslabeným imunitním systémem a může vyvolat smrtelnou legionářskou nemoc, se podařilo univerzitě zlikvidovat díky změně chemie i firmy, která po ni dezinfekci potrubí zajišťovala. Univerzita teď pracuje na systémových opatřeních, která mají kontaminaci rozvodů teplé užitkové vody bakterií legionelly v budoucnu předejít.

„Především poptáváme firmu, která zreviduje celý systém rozvodů teplé užitkové vody (TUV) a bude detekovat ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. Tato ramena odpojíme. Na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu TUV nahradí,“ říká mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.

Zároveň pro případ, že by v budoucnu došlo k jakékoliv mimořádné události omezující používání teplé vody na pokojích, vytipuje univerzita na každém kolejním bloku úsek, který také odpojí od centrálního rozvodu teplé vody a pro ohřev zde nainstaluje bojlery. „Sprchy na tomto úseku pak mohou sloužit jako dočasné náhradní místo pro sprchování,“ dodává mluvčí univerzity.

Na libereckých kolejích řešila univerzita problém s legionellou od prosince minulého roku, kdy kvůli překročení hygienického limitu mezní hodnoty pro tuto bakterii zakázala Krajská hygienická stanice v Liberci sprchování v objektech A, B, C a E . Běžné ostatní užívání teplé vody bylo i nadále možné.

Univerzita přijala řadu opatření, zbavit se legionelly úplně se podařilo až nyní. „V průběhu posledního zásahu jsme změnili chemii i firmu, která pro nás dezinfekci potrubí zajišťovala, a nadále pracujeme i na změnách v systému dávkování chemie tak, abychom předešli dalším nepříjemnostem s legionellou v potrubí,“ podotýká Pirkl.

Bakterie legionella je nebezpečná zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem. V určitých případech může vyvolat takzvanou legionářkou nemoc, která se projevuje zápalem plic, jež může skončit i smrtí. Vedle legionářské nemoci může bakterie způsobit i méně závažné onemocnění v podobě pontiacké horečky.

Na vysokoškolských kolejích v Harcově se legionela objevuje opakovaně. Naposledy kvůli ní musel být zákaz sprchování vyhlášen na jaře 2023, předtím byl její výskyt zaznamenán v roce 2018 a 2016.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky legionella, KHS LK, TUL, univerzita, koleje, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.