Aktuálně

Mezi Libercem a Turnovem nepojedou od středy deset dní vlaky. Dopravu zajistí autobusy více...

Sweet Dreams na Benátské. Na liberecký festival dorazí legendární Eurythmics více...

Tajemná spirála na nebi fascinovala. Nešlo o UFO, ale o přebytečné palivo rakety Falcon 9, vypuštěné na Floridě více...

Náchodská ulice, která svádí v Liberci dopravu od Fügnerovy ulice do ulice Dr. Milady Horákové, je opět otevřená více...

V Geoparku Ralsko odstartuje v neděli nová sezóna. Exkurzí na horu Ralsko s certifikovaným průvodcem více...

Liberecká „Únikovka“ pro řidiče letos začne už 1. dubna. Takovou kumulaci uzavírek město nepamatuje více...

Liberecké univerzitě se podařilo po více než dvou měsících zlikvidovat legionellu ve vodě na studentských kolejích

Autoři | Foto TUL

Po více než dvou měsících boje s nebezpečnou bakterií hlásí Technická univerzita v Liberci: „Na studentských kolejích jsme bez legionely.“ Studenti se tak mohou opět sprchovat ve všech blocích. Bakterii, která je nebezpečná zejména pro jedince s oslabeným imunitním systémem a může vyvolat smrtelnou legionářskou nemoc, se podařilo univerzitě zlikvidovat díky změně chemie i firmy, která po ni dezinfekci potrubí zajišťovala. Univerzita teď pracuje na systémových opatřeních, která mají kontaminaci rozvodů teplé užitkové vody bakterií legionelly v budoucnu předejít.

„Především poptáváme firmu, která zreviduje celý systém rozvodů teplé užitkové vody (TUV) a bude detekovat ramena s nízkým odběrem vody a malou, případně nulovou cirkulací, ve kterých se může legionella množit. Tato ramena odpojíme. Na odpojená místa pak nainstalujeme průtokové ohřívače vody a bojlery, které centrální systém rozvodu TUV nahradí,“ říká mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.

Zároveň pro případ, že by v budoucnu došlo k jakékoliv mimořádné události omezující používání teplé vody na pokojích, vytipuje univerzita na každém kolejním bloku úsek, který také odpojí od centrálního rozvodu teplé vody a pro ohřev zde nainstaluje bojlery. „Sprchy na tomto úseku pak mohou sloužit jako dočasné náhradní místo pro sprchování,“ dodává mluvčí univerzity.

Na libereckých kolejích řešila univerzita problém s legionellou od prosince minulého roku, kdy kvůli překročení hygienického limitu mezní hodnoty pro tuto bakterii zakázala Krajská hygienická stanice v Liberci sprchování v objektech A, B, C a E . Běžné ostatní užívání teplé vody bylo i nadále možné.

Univerzita přijala řadu opatření, zbavit se legionelly úplně se podařilo až nyní. „V průběhu posledního zásahu jsme změnili chemii i firmu, která pro nás dezinfekci potrubí zajišťovala, a nadále pracujeme i na změnách v systému dávkování chemie tak, abychom předešli dalším nepříjemnostem s legionellou v potrubí,“ podotýká Pirkl.

Bakterie legionella je nebezpečná zejména u jedinců s oslabeným imunitním systémem. V určitých případech může vyvolat takzvanou legionářkou nemoc, která se projevuje zápalem plic, jež může skončit i smrtí. Vedle legionářské nemoci může bakterie způsobit i méně závažné onemocnění v podobě pontiacké horečky.

Na vysokoškolských kolejích v Harcově se legionela objevuje opakovaně. Naposledy kvůli ní musel být zákaz sprchování vyhlášen na jaře 2023, předtím byl její výskyt zaznamenán v roce 2018 a 2016.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky legionella, KHS LK, TUL, univerzita, koleje, Liberec

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.