Loni se o jehlu či jiný kontaminovaný nástroj nebo předmět poranilo v Libereckém kraji 209 lidí, z toho 190 zdravotníků. To je o 43 více než v roce 2023. Pro nikoho z nich to ale nemělo žádné vážnější následky v podobě onemocnění virovou hepatitidou či HIV, informovala krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.
„Mezi vysoce rizikové činnosti u zdravotníků patří zejména odběry krve, zavádění intravenózní kanyly, aplikace injekcí a operační výkony," uvedla Balašová.
Jehla při aplikaci léků či odběrech krve byla příčinou poranění v 54 procentech loňských případů v kraji, skalpel zhruba u desetiny. V několika případech bylo příčinou potřísnění krví, šicí jehla či inzulínové pero. Pět zdravotníků pokousali pacienti. Z hlediska profesí bylo nejvíce poraněných zdravotních sester (44 procent), lékařů (28 procent), studentů (devět procent) a sanitářů (sedm procent).
Více než pětina loňských případů byla hygienikům nahlášena z chirurgických oddělení, přes desetinu činila taková poranění z operačních sálů. Další nejčastější oddělení byly interny, gynekologicko-porodnická oddělení, ARO a oddělení urgentní medicíny.
Z 209 lidí poraněných loni kontaminovaným materiálem bylo pod zvýšeným lékařským dohledem 49 lidí. „Lékařský dohled stanovujeme zejména v případě, že pacient, od kterého se zdravotník poranil, není znám," uvedla krajská ředitelka oboru protiepidemického Monika Hausenblasová. Podle ní jde zejména o poranění o jehlu z kontejneru na infekční odpad nebo chirurgický nástroj, který se nedá blíže identifikovat. „Nebo mimo zdravotnické zařízení například o odhozenou jehlu v parku či na pískovišti," dodala. Lékařský dohled podle ní stanovují i v případech, když pacientovi, od kterého se zdravotník poranil, je při vyšetření zjištěno nějaké infekční onemocnění jako je virová žloutenka či HIV.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám