Aktuálně

Jablonec otevřel pod bazénem nový bikepark, dostal jméno Čilák více...

Banální ťukanec na parkovišti bude mít dohru. Žena nadýchala přes tři promile více...

U liberecké nemocnice vzniká nová zastávka autobusu MHD, hotová bude v říjnu více...

Liberec bude hledat projektanta pro lanovku na Ještěd, počítá s mezistanicí více...

Noční požár ve Vratislavicích. Hasiči přímo na místě museli resuscitovat člověka více...

Klíšťata jsou už nyní velmi aktivní. Dvaadvacet lidí v Libereckém kraji letos onemocnělo boreliózou

Autoři | Foto pixabay.com

Za první čtyři měsíce roku evidují hygienici v Libereckém kraji už 22 případů lymeské boreliózy. Podle nich se tak potvrzuje, že aktivita klíšťat už nekoresponduje s ročními obdobími, ale s klimatickými podmínkami a oteplováním.

Podle hygieniků jsou infekční všechna tři vývojová stadia klíšťat. „Při prohlídce těla musíme dát pozor na nymfy klíšťat, které jsou velmi malé a snadno se přehlédnou. Klíšťata po těle putují a trvá jim delší dobu, než se zakousnou, je proto dobré prohlídku těla druhý den zopakovat,“ vysvětlila Monika Hausenblasová, ředitelka odboru protiepidemického liberecké krajské hygieny.

„Z výsledků projektu Klíšťata ve městech máme ověřeno, že k nákaze může dojít i v městských parcích. Vhodné je používat do přírody světlý oděv, na kterém si klíšťat lépe všimneme, nejlépe s dlouhými rukávy a nohavicemi zastrčenými do ponožek a samozřejmě repelentní přípravek. Musíme myslet na to, že nástřik je třeba po nějaké době zopakovat,“ doplnila.

Za první 4 měsíce roku evidují hygienici již 22 případů lymeské boreliózy. V měsících lednu a únoru to bylo po 4 případech, 6 případů v březnu a 8 případů v dubnu.

Ještě závažnější nemocí způsobenou klíštětem je encefalitida. Jako ochrana před ní přitom funguje očkování. Nejvhodnější aplikace je v zimě. Očkovat se podle hygieniků může každý, pro lidi starší 60 let se doporučuje a doporučuje se i všem, co tráví více času v přírodě.

A co dělat, když už se klíště přisaje? „Přisáté klíště je třeba odstranit co nejdříve, abychom snížili možnost přenosu nákazy. Před manipulací s klíštětem místo dezinfikujeme nejlépe prostředkem na bázi jodu, klíště jemně nejlépe za pomocí pinzety vyvikláme a poté znovu dezinfikujeme. Klíště nikdy nemačkáme a nemanipulujme s ním holýma rukama,“ připomněla mluvčí hygieny Zuzana Balašová.

Místo po přisátí klíštěte je poté potřeba zhruba deset dní sledovat. „Při podezření na infekci, která se projevuje u klíšťové encefalitidy v prvním stadiu podobně jako chřipka - tedy teplotou, bolestí hlavy nebo u lymeské boreliózy červenou skvrnou s blednoucím středem na kůži v místě přisátí klíštěte, je potřeba ihned vyhledat lékaře. Klinické příznaky se ovšem mohou lišit, nemusí byt vždy přítomny tyto takzvané typické,“ dodala mluvčí.

I přes vážné následky encefalitidy je proočkovanost v Česku stále poměrně malá, očkování má pouze 48 procent lidí. „Lidé často argumentují nedostatkem času, používáním jiných přípravků k ochraně, jejichž účinnost je s očkováním však nesrovnatelně nižší nebo tím, že se nevyskytují v rizikových oblastech. Česká republika dlouhodobě patří v rámci EU k zemím s nejvyšším počtem případů onemocnění touto neuroinfekcí. V loňském roce jsme evidovali 37 případů onemocnění, nikdo nebyl očkován,“ řekl Hausenblasová.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky klíšťata, encefalitida, borelióza, nemoc, hygiena

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.