Krajská nemocnice v Liberci (KNL) si bude sama tisknout implantáty, například náhrady kostí. Umožňuje jí to Certifikát pro 3D tisk, který získala jako první nemocnice v České republice a teprve jako 23. nemocnice v Evropě. S tiskem implantátů chce začít po otevření Centra urgentní medicíny, tedy v roce 2027.
„Implantáty, například náhrady kostí, bychom chtěli začít technologií 3D tisku vyrábět za dva roky. Získání certifikátu je totiž jen prvním krokem. Nyní musíme jednat s pojišťovnami a tak dále. Ty dva roky jsou tak akorát na to, abychom to zvládli,“ říká vedoucí oddělení klinické biomechaniky KNL Lukáš Čapek, který má s 3D tiskem dvacetiletou zkušenost.
Zatím musí i liberecká nemocnice implantáty vytvářené 3D tiskem kupovat od certifikovaných zdravotnických firem.
„Do budoucna si troufám říct, že nemocnice budou tisknout stejně velké množství implantátů, jako firmy.
Technologie 3D tisku je podle Čapka vhodná zejména k výrobě implantátů, které nemají standardní rozměry. „Bavíme se o implantátech kostěných, to znamená náhrady kostí, a bavíme se především o implantátech, kde nemůžeme použít standardizované implantáty, které se vyrábějí v různých škálách velikosti. To znamená, bavíme se především o lebce, která je velmi individuální,“ podotkl Čapek.
Významnou zkušenost s používáním vytištěných implantátů má KNL již nyní a to na liberecké neurochirurgii. „Používáme umělé implantáty třeba jako náhradu kostí, chceme je používat i jako náhrady obratlů. Ty jsou ale zatím vyráběné firemně na zakázku, svépomocí je nyní nejsme schopni vyrobit. Ale je to určitě naše budoucnost,“ řekl přednosta libereckého Neurocentra Pavel Buchvald.
Přímo v liberecké nemocnici si zatím mohou lékaři nechat vytisknout 3D modely orgánů jednotlivých pacientů. „Máme díky tomu daleko lepší představivost, kde je problém, jak ten problém vyřešit, jak k němu přistoupit,“ uvedl Buchvald. Konkrétně zmínil zlomené obratle. „Třeba první dva krční obratle jsou tak anatomicky specifické a vznikají tam kolikrát tak bizarní zlomeniny, že je velice složité představit si je a nasimulovat si, jak tam ty šroubky nasadit. Přitom je to životu nebezpečný zákrok, takže když máme možnost si to vyzkoušet dopředu, je pak operace bezpečnější,“ dodal.
3D tisk je přitom využitelný i pro další oddělení nemocnice. „Není to doména jednoho oboru, ale je to samozřejmě neurochirurgie, ortopedie a traumatologie, obličejová chirurgie, onkologie, kardiologie a další odvětví, které vás napadnou,“ uzavřel vedoucí oddělení klinické biomechaniky KNL Lukáš Čapek.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám