Dvěma měsíci otevřená stomatologická pohotovost, která měla sloužit Liberečanům v nočních hodinách a o svátcích, končí. Dveře ordinace ze zavřou koncem měsíce, nikoliv ale kvůli nezájmu Liberečanů. Naopak. Zájem o služby je obrovský, stomatolog Ahmad Abu Baker ale nemůže najít nikoho k ruce.
Po několika marných pokusech o oslovení jiných zubařů, inzerci, a to i ve spolupráci se zástupci Oblastní stomatologické komory, se nepřihlásil žádný lékař, který by byl ochoten sloužit a zajistit tak provoz pohotovostní služby. „Příčinou je velký počet pacientů a určité bezpečnostní i zdravotní riziko v porovnání s výkonem pohotovostní služby v nočních hodinách ve velkém zdravotnickém zařízení s dalším zázemím akutních služeb,“ řekl Baker.
Jediná zubní pohotovost v Libereckém kraji, který sloužila v nočních hodinách i o svátcích, tak k poslednímu dni měsíce zavře své dveře.
V ordinaci bylo od 4. 4. do 26. 4. ošetřeno 172 pacientů, v průměru 19 pacientů na jednu službu. Nejvíce pacientů pomoc stomatologa vyhledávalo do půlnoci. Z celkového počtu 172 ošetřených bylo pouze 60 pacientů, kteří byli indikováni k akutnímu ošetření. Ostatní stavy vznikly v důsledku delší doby neřešeného zdravotního problému.
„Tyto údaje spolu s údaji o spádovosti ošetřených pacientů ukazují, že zubní pohotovost je potřebná. Liberecký kraj chce tuto službu opět zajistit a vyhlásit novou veřejnou zakázku. Předpokládaný termín poskytování rozšířené pohotovostní služby je podzim. Jestliže i tentokrát zajištění rozšířené pohotovostí služby nebude úspěšné, Liberecký kraj zváží, zda bude či nebude tuto službu spolufinancovat,“ doplnil Petr Tulpa, radní pro resort zdravotnictví Libereckého kraje.
Od června se tak vše vrátí do „starých kolejí.“ Kdo nestihne svého zubního lékaře, bude muset využít víkendové pohotovosti v liberecké nemocnici, která funguje každou sobotu a neděli od 8:00 do 12:00. V nočních hodinách a o svátcích mají Liberečané jednoduše smůlu.
O služby na pohotovosti není mezi lékaři zájem. Například Krajská nemocnice Liberec, která službu o víkendech zajišťuje, hledá podle České tiskové kanceláře jen velmi těžko zubaře, kteří by na pohotovosti sloužili.
"Jde většinou o mladé lékaře, kteří zatím nemají vlastní praxi, i tak jim ale musíme platit 1000 korun na hodinu čistého a sestře 200 korun. Do Liberce dlouho jezdila pohotovost sloužit třeba lékařka z Prahy," řekla mluvčí liberecké nemocnice Barbora Silná. Pohotovost je podle ní velmi vytížená a čtyři hodiny často na zvládnutí velkého množství pacientů nestačí. "Lékař tam často slouží i pět hodin, aby pacienty ošetřil," dodala mluvčí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Dobrý den, je to zcela jednoduché. Odměna 1000,-Kč/hod. za práci na LSPP je strašně nízká. Přiměřená odměna pro lékaře je 4000,-Kč/hod. 200,-Kč pro sestru je urážka lidské důstojnosti, 1500 - 2000Kč má být. Jistě, lidem se třeba zdá divné, že lékaři za 1000,-Kč nechtějí pracovat...ale toto není práce v kanceláři.