Krajská nemocnice v Liberci potřebuje lékaře, za doporučení lékaře či lékařky pro chirurgickou jednotku intenzivní péče dokonce nabízí odměnu 20.000 korun. Aktuálně má na svém webu zhruba 20 volných míst, přijme i absolventy. V nabídce je také asi 40 míst pro sestry, laboranty a sanitáře. Sestry a lékaře, kteří z nemocnice odejdou, je téměř nemožné nahradit.
Citelný je nedostatek personálu na interně, která se kvůli uzavření lůžkového oddělení ve Frýdlantu potýká se zvýšeným náporem pacientů. "Personálně jsme na hraně, minimálně bychom potřebovali čtyři až pět nových lékařů," řekl přednosta libereckého Centra interních oborů Tomáš Klimovič.
Lékaři podle něj v republice nejsou. "Shánět dneska kvalitní atestované internisty je téměř nemožné, protože ti v celé České republice chybí, kromě Prahy. Je to dáno tím, že jsme rozbili náš dobře fungující atestační systém," poznamenal.
K hledání nových lékařů a dalšího personálu využívá nemocnice inzerci, ale i sociální sítě. Ty se podle mluvčí osvědčují nejvíce, protože lze cílit na konkrétní skupiny.
Krajská nemocnice v Liberci je největším zdravotnickým zařízením v regionu. Zaměstnává 2250 lidí, z toho 320 lékařů. Kvůli koncentraci náročné medicíny a posunu ke složitějším diagnózám rostou nároky na počty personálu. "Na místě, kde dříve byla v noci jedna sestřička, je dnes potřeba, aby byly dvě. Na místě, kde se ventilovali dva, tři pacienti, kteří potřebují prakticky permanentní přítomnost sestřičky, už se ventilují čtyři," uvedl generální ředitel Luděk Nečesaný. Podobné je to podle něj s lékaři: "Místo 23 lékařů ve službě, když jsem sem nastupoval v létě 2013, jich dnes máme ve službě o deset víc."
Aby nemocnice nalákala nové zaměstnance přistupuje podle Nečesaného k různým motivačním faktorům. Odměna za "dohození" nového lékaře je jen jedním z nich. Na motivační program bude mít letos nemocnice vyčleněno tři až pět milionů korun. "Najali jsme nějaké headhuntery (hledače možných kandidátů na místo), jezdíme na kongresy na Slovensko, pokoušíme se lézt do odborných společností a nabízet a ukazovat funkční libereckou nemocnici s rozsahem oborů a medicíny, kterou dělá," řekl. Pasivní forma inzerce nemocnic v celé republice běží podle něj několik let. "Teď je třeba přejít do aktivního boje a shánění zaměstnanců," dodal.
Liberecká nemocnice nechce podle Nečesaného doplňovat lékaře jen z cizích zemí, jako to dělají mnohá jiná zařízení. "Chceme, aby týmy byly konsolidované, a pokud možno z domácích zdrojů," uvedl.
Proto nemocnice připravuje mimo jiné stipendijní program. Stipendium se podle ředitele bude pohybovat asi od 1000 do 5000 korun měsíčně, podmíněno bude ale výsledky studenta a absolvováním praxe v liberecké nemocnici. Podle lékařského ředitele Richarda Lukáše by podobný program mohla nemocnice v budoucnu nabídnout i sestrám.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.