Počasí dnes9 °C, zítra6 °C
Úterý 16. dubna 2024  |  Svátek má Irena
Bez reklam

Kniha Jizerské hory má sestřičku. Vypráví o květeně i zvířeně

Znáte plachetnatku millerovu? Je to drobný pavouček, kterého přírodovědci našli teprve v roce 1997. V Jizerských horách! I o objevech světového významu se dočtete v nové knize o Jizerských horách, která tentokrát vypráví o rašeliništích, květeně a zvířeně. Těšte se na působivou a velkolepě pojatou publikaci, která si s prvním dílem rozhodně v ničem nezadá.

Tým sedmi desítek autorů, v čele s Romanem Karpašem, ji připravoval tři roky. Koncem minulého týdne knihu slavnostně pokřtili a představili nedočkavým čtenářům.

Druhý díl obsáhlé série o Jizerských horách představuje především obyvatele živočišné a rostlinné říše našich hor. Původně měl být také o ochraně přírody, lesnictví, těžbě a zpracování dřeva, lovu a myslivosti, ale sešlo se tak velké množství příspěvků, že by kniha byla nejméně na 900 stranách.

Rozhodli jsme se proto k rozdělení tématu do dvou svazků. Látka je už téměř zpracovaná, a tak druhá část druhého dílu vyjde, doufejme na podzim 2014,“ vysvětlil na křtu knihy Roman Karpaš, když promlouval k nacpanému sálu Experimentálního studia Lidových sadů. Zároveň všechny přítomné nalákal i na další plánované díl.

Houbový půvab i krasavci zvířecí říše

Aktuální druhý díl Jizerských hor se, jak už jsme zmínili, věnuje botanice a zoologii. Čtenáři se mohou těšit nejenom na zajímavé texty plné různých informací o konkrétních druzích i celé krajině nebo nezaměnitelných rašeliništích Jizerských hor. Především je ale uchvátí doprovodné fotografie. Dech doslova berou snímky mnoha rozličných druhů hub, které v Jizerkách rostou. Skvělé jsou výškové záběry rašelinišť nebo různých koutů Jizerských hor, zajímavou částí fotodokumentace je i porovnávání konkrétních míst na snímcích z různých let nebo zachycení oblastí při povodích v roce 2010 a mnohé další.

Skvělé jsou i snímky zvířat, od nejmenších jednobuněčných živočichů, přes elegantní hmyz, až po velké savce. Víte například, že v Jizerkách vyfotili tzv. zubroně, křížence zubra a obyčejné krávy. Potkali ho na Smrku.

Neocenitelný je také již zmíněný přínos badatelů, kteří při shromažďování materiálů pro knihu objevili desítky nových druhů pro celou Českou republiku a dokonce v Jizerských horách našli i nové druhy živočichů, dosud celosvětově neznámých a nikdy nepopsaných.

Druhý díl by neměl chybět v knihovně nikoho z nás, kdo v Jizerských horách nebo v jejich blízkosti žijeme.

Napsala Růža Rumělková

Štítky Jizerské hory, kniha, rašeliniště, Roman Karpaš

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kniha Jizerské hory má sestřičku. Vypráví o květeně i zvířeně  |  Radilka  |  Drbna  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.