Nová hornická naučná stezka by ještě letos měla vzniknout u Liberce. Povede i přes Ještědský hřbet, kde se v regionu v 16. století nejvíce dolovalo. Její součástí budou i dřevěné repliky hornických strojních zařízení ve skutečné velikosti. Vybudování stezky chystá obecně prospěšná společnost Archa 13 se státním podnikem Lesy ČR.
Stezka se 14 informačními panely povede od liberecké čtvrti Karlov přes Andělskou horu do Panenské Hůrky u Bílého Kostela. Zřejmě největším lákadlem na ní budou repliky hornických zařízení. "Bude si možné vše osahat a vyzkoušet, takže naučná stezka nemá pouze učit, ale také bavit. A to dospělé i děti," uvedl archeolog Petr Brestovanský.
Archa plánuje, že naučné tabule umístí na stezku na začátku července a hornická zařízení nejpozději na konci roku. "Při výrobě replik chceme částečně použít skutečné metody spojování, jaké se využívaly v 16. století, tedy osedlání a čepování s kolíky," dodal Brestovanský.
Není to první stezka, která v Liberci díky společnosti Archa 13 vznikne. Loni Archa vytvořila naučnou stezku, která mapuje památná místa jedné z nejvýznamnějších bitev Sedmileté války. Stezka má celkem osm zastavení rozmístěných po celém městě, která informují o bitvě mezi rakouskými a pruskými vojsky, jež se u Liberce odehrála 21. dubna 1757.
Archa se také zasloužila o vznik stálé expozice v suterénu historické budovy liberecké radnice, která je věnována zapomenutým dějinám města. Plánuje i výstavbu ojedinělého památníku, který by měl být kombinací muzea se vzdělávacími, kulturními a sportovními aktivitami. Má vzniknout na místě jednoho z největších zajateckých táborů první světové války na českém území, který se nacházel na okraji Liberce a žilo v něm až 55.000 lidí. Podobu památníku navrhl architekt a herec David Vávra. Vybudování památníku si odhadem vyžádá 50 až 100 milionů korun.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.