Policisté evidují další případ, kdy se neznámý podvodník snažil okrást důvěřivou seniorku poté, co se vydával za jejího vnuka. Sedmasedmdesátiletá žena ale jeho lest prokoukla a vše nahlásila policii. Podvodník by ale nejspíš i bez toho „odešel s prázdnou,“ jelikož seniorka třísettisícový obnos, který žádal, neměla.
Podvodník použil ohranou historku, kdy se jí po telefonu představil jako vnuk a žádala statisícové částky na nákup hodnotného dárku. „Seniorka nabyla přesvědčení, že se skutečně jedná o jejího vnuka, ale bylo jí divné, proč po ní takto vysokou částku žádá, když o její finanční situaci jsou rodinní příslušníci spraveni. Seniorčina rodina ví, že takovouto sumu peněz nemá,“ shrnul mluvčí policie Vojtěch Robovský.
Hovory s „vnukem“ se opakovaly ještě ve třech případech. Seniorka z Liberce si zachovala chladnou hlavu, nepodlehla naléhání a celou věc poté oznámila na policii. Bylo jí jasné, že se stala obětí podvodu. „Především díky rozvážnému jednání a brysknímu úsudku nepřišla seniorka o své životní úspory,“ uzavřel mluvčí.
Není to první takový případ, co policisté během tohoto roku řešili. „Ahoj babi, mám velký problém a potřebuji půjčit hodně peněz.“ Moc nechybělo a tahle věta stačila neznámému podvodníkovi k získání půl milionu korun. Právě s podobnou větou se ozval začátkem března šestasedmdesátileté seniorce z Liberecka. Jen díky shodě okolností se neznámému muži nepodařilo z ženy celoživotní úspory dostat.
Žena vnuka opravdu má a na telefonát zareagovala spontánně slovy „To jsi ty, Pavlíku?“ To podvodník potvrdil a hovor bez problémů vedl jako její vnuk.
„Ženě sdělil, že se dostal do finančních nesnází a proto nutně potřebuje půjčit 500 tisíc korun. Seniorka ho byla odhodlaná zachránit před průšvihem, ať to stojí, co to stojí, a okamžitě mu přislíbila svou pomoc s tím, že zruší své stavební spoření,“ popsala mluvčí policie Ivana Baláková.
Podvodník byl tak drzý, že jí dokonce objednal taxi, které ji zavezlo do spořitelny. Tam ale důvěřivá seniorka zjistila, že to se zrušením stavebního spoření nebude tak jednoduché, a že se na něj vztahuje 17-ti denní výpovědní lhůta.
„Když to podvodníkovi sdělila, odradila ho tím a on už ji více nekontaktoval. Seniorka mu přitom zrušením dvou vkladních knížek stejný den obstarala hotovost 40 tisíc korun, kterou mu nabídla do začátku, ale o tak „málo“ peněz nestál,“ dodala mluvčí.
O případu se policisté dozvěděli až poté, co ji přesvědčila sousedka. „Oznamovatelka se z jejího popudu spojila se synem a také se svým skutečným vnukem a dozvěděla se, že po ní žádné peníze nechtěl. Nyní se za to, že se nechala napálit a mohla přijít o celoživotní úspory, stydí,“ uzavřela Baláková.
Policisté teď proto varují seniory před podvodníky. Starý trik tentokrát nevyšel. To ale neznamená, že podvodník nezkusí okrást další důvěřivé seniory. Ve chvíli, kdy budou o peníze takto kýmkoliv požádáni, mohou naopak svou naivitu předstírat a peníze podvodníkům přislíbit a hned potom o všem informovat policisty na lince 158. Kriminalisté tak budou mít větší šanci podvodníky dopadnout.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.