Tresty od podmínek až po 16 let vězení navrhuje státní zástupkyně Petra Pazderková pro osm lidí v kauze rozsáhlé výroby drog určených hlavně pro švédský trh. Podle obžaloby v letech 2013 až 2016 vyrobili v Jablonci nad Nisou 263 kilogramů amfetaminu v hodnotě 75 milionů korun.
Závěrečná řeč Pazderkové trvala skoro čtyři hodiny, s ohledem na státní příslušnost některých obžalovaných ji překladatelky musely tlumočit do maďarštiny a švédštiny.
Podle státní zástupkyně si gang v trestné činnosti počínal velmi opatrně. „Vše řešili na osobních schůzkách, kde byli také obezřetní. Mobily používali jen omezeně a hovořili přes ně šifrovaně. Využívali i telefonní automaty," uvedla Petra Pazderková.
Nejpřísnější tresty požaduje pro sedmapadesátiletého Luku Luburice a o šest let mladšího Tibora Karnela. První je původem z bývalé Jugoslávie, druhý z Maďarska a oba žijí hlavně ve Švédsku. Obžaloba je označuje za hlavní odběratele drog, i když to oba odmítají. Pro Luburice navrhla Pazderková 16 let vězení a pro Karnela 15 let.
Drogy v Jablonci vyráběl devětapadesátiletý Richard Rákosník, který má status spolupracujícího obžalovaného a k trestné činnosti se přiznal. Pazderková uvedla, že kdyby při vyšetřování nespolupracoval, navrhla by mu obdobný trest jako oběma hlavním odběratelům. „Za dané situace navrhuji osm let do věznice s ostrahou," dodala.
Vězení na 11 let požaduje pro další dva obžalované. Jedním z nich je český emigrant žijící ve Švédsku Petr Jendrísek, který byl podle obžaloby spojkou mezi Rákosníkem a odběrateli. Stejný trest chce také pro Jiřího Brože, který podle obžaloby jako automechanik dával sáčky s drogou do nádrží aut. Oba podíl na trestné činnost odmítají. Rákosníkovi podle obžaloby občas vypomáhal v laboratoři a při stěhování chemikálií Jan Nečásek, jemuž státní zástupkyně navrhuje osm až devět let vězení.
Podmíněné tresty považuje za dostatečné pro Ivetu Bartákovou, jež doprovázela Rákosníka při cestách do Švédska a podle obžaloby pašovala do ČR peníze získané prodejem drog, a také pro druhého spolupracujícího v tomto případě. Tím je Alexandr Cepek, který drogu vozil do Švédska linkovým autobusem jako cestující a vydělal si tím 1,3 milionu korun.
Cepek nebyl jediný kurýr, do Švédska se drogy dostávaly i v nádržích automobilů a letecky. Podíl dalších kurýrů na trestné činnosti se projednává odděleně. Pazderková připomněla, že na rozkrytí gangu spolupracovali čeští, švédští a maďarští policisté 2,5 roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.