Aktuálně

Kauza s exředitelem liberecké nemocnice, Luďkem Nečesaným, by měla skončit v květnu

Autoři | Foto TOP 09

Za údajné přijetí úplatku hrozí bývalému řediteli liberecké nemocnice Luďku Nečesanému až 12 let vězení. Nyní už soudu zbývá vyslechnout jedinou svědkyni. Celý případ by tak měl skončit v květnu u Krajského soudu.

Dokazování v korupční kauze, v níž je mezi třemi obžalovanými i bývalý ředitel nemocnice v Liberci Luděk Nečesaný, skončí u Krajského soudu v Liberci v květnu. Po dnešním líčení zbývá vyslechnout poslední svědkyni, která žije v Dánsku. Obžaloba viní Nečesaného z přijetí úplatků v celkové výši přes 23 milionů korun, hrozí mu pět až 12 let vězení. Nečesaný obvinění odmítá. V případu jsou obžalovaní i Nečesaného manželka Šárka a zástupce zdravotnické firmy MedicCor.

Svědkyni z Dánska se liberecký soud snaží neúspěšně sehnat od loňského října, její výslech navrhl státní zástupce Lukáš Otipka. Pokud nebude možné v květnu uspořádat videokonferenci s dánským soudem, od návrhu na její výslech ustoupí. „Aby bylo možné tu věc ukončit,“ řekl dnes Otipka. Obhajoba považuje její výslech za zbytečný. Termíny líčení jsou naplánované na 17., 28. a 30. května. Obhajoba míní, že závěrečné řeči se podaří zvládnout během jednoho dne. Nečesaný, u něhož se očekává nejdelší řeč, dnes uvedl, že nebude hovořit déle než dvě hodiny.

Podle obžaloby Nečesaný dostával úplatky v letech 2009 a 2010 za to, že čtyřem vybraným firmám umožnil s nemocnicí obchodovat, případně zajistit, aby dodávaly výrazně více zboží. Úplatky za to neinkasoval podle obžaloby přímo. Firmy si ale objednávaly poradenské, konzultační a další služby u společnosti Sarmed, kterou založila v roce 2009 Nečesaného manželka Šárka. Státní zástupce Lukáš Otipka považuje spolupráci za fiktivní. Nečesaná u soudu odmítla vypovídat, její manžel jakoukoli vinu odmítá.

Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí Šárce Nečesané tři až osm let vězení. Ze zástupců zdravotnických firem je mezi obžalovanými jen Tomáš Macháček z firmy MedicCor. Za podplácení hrozí Macháčkovi rok až šest let vězení. Macháček ale popírá, že by Nečesaného uplácel. U dalších tří firem policie nezjistila konkrétní odpovědnou osobu za údajné úplatky. Obžaloba se domnívá, že nezákonně získal Nečesaný skoro 10,4 milionu korun od společnosti Medtronic Czechia, přes devět milionů korun z firmy B. Braun Medical a více než dva miliony od malé firmy NT Medica.

U soudu dnes vypovídali dva bratři, kteří vlastnili v Praze společnost obchodující s NT Medica. Dostali od ní v roce 2011 osm milionů korun. Dle dokumentů, které státní zástupce četl, šlo pro jejich firmu o nadstandardní příjem. Jeden z bratrů u soudu uvedl, že se zabývali nákupem a prodejem všeho možného. Za co peníze dostali od NT Medica, dnes nevěděl. „Byl požadavek, zboží se dodalo, tím to pro mě končilo,“ řekl u soudu. Ani jeden z bratrů Nečesaného ani firmu Sarmed neznal.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.

Štítky Luděk Nečesaný, soud, exředitel, nemocnice, Krajská nemocnice Liberec, úplatek, věznice, NT Medica, a.s., Dánsko, státní zástupce, Liberec, Medtronic Czechia s.r.o., Praha

Přihlášení uživatele

 Přihlásit se přes Apple
Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.