úterý 22. června 2021 Pavla

Falešní vojáci opět úřadují, v lednu jim oběti poslaly jeden a půl milionu korun

Kriminalisté velmi důrazně varují před podvodníky, kteří se na internetu vydávají za vojáky na zahraniční misi. Jen během ledna totiž evidují tři případy, kdy oběti těmto podvodníkům zaslaly finanční prostředky v celkové výši téměř jeden a půl milionu korun.

„Podvodníci se vydávají za příslušníka armády jiné země. Svou oběť zkontaktují na sociálních sítích či seznamce. Při konverzaci jsou velmi přesvědčiví a v osobě se snaží vzbudit zalíbení. Po navázání bližšího vztahu pod příslibem společné budoucnosti od nich pod různými smyšlenými legendami žádají o zaslání peněz, přičemž se zavazují, že jim půjčené finanční prostředky vrátí,“ popisuje chování podvodníků policejní mluvčí Eva Valtová a pokračuje: „Voják se zpravidla nachází na zahraniční misi a požadované peníze potřebuje z důvodu ohrožení života či pro získání důležitého dokumentu pro možnost jeho propuštění ze služeb armády.“

Policisté sice občas nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že ještě v dnešní době může někdo uvěřit jejich příběhům. Často ale zjišťují, že si tito podvodníci vybírají osamělé osoby ve vyšším věku nebo narazí na osoby nacházející se v těžké životní situaci.

„Osamělí lidé jsou poté rádi za každou napsanou řádku či milé slovo. Dodá jim to v danou chvíli nový impuls do života a snadno podlehnou přátelské a přesvědčivé konverzaci. V té podvodníci pokračují i několik měsíců.  Slibují nejen lásku a společnou budoucnost, ale také finanční zajištění. V poškozené osobě pak vzbuzují mnohdy takové naděje, že si tato osoba neuvědomuje, že se stala obětí trestného činu,“ pokračuje policejní mluvčí.

Oběť si totiž začne myslet, že se jedná o opravdový vztah, nebo že jen pomáhá příteli, který jí peníze vrátí. Při komunikaci přes internet je třeba být proto velmi obezřetný. Nikdy totiž nelze předem odhadnout, kdo se nachází za obrazovkou druhého monitoru. Ani fotky umístěné na samotných profilech totiž nemusí být daného člověka, který nabízí přátelství.

„Podvodníci zasílají i různé další fotografie stažené z internetu jen pro získání Vaší důvěry. Buďte proto opatrní a důkladně si ověřte, s kým vlastně komunikujete. Nikdy neposílejte cizí osobě žádné peníze nebo důvěrné informace či osobní údaje. Je vždy dobré se také poradit i s další osobou, která se na vše bude dívat nezatížená předešlou romantickou či naléhavou komunikací,“ uzavírá Eva Valtová a doporučuje, aby se lidé při podezření na podvodné jednání nebáli obrátit na bezplatnou linku 158 nebo na nejbližší policejní služebnu.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky podvod, seznamka, peníze, varování, policie, KArlovarský kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.