Podmíněné a peněžité tresty uložil Okresní soud v Jablonci dalším dvěma obžalovaným v kauze neoprávněně vydávaných řidičských průkazů na Jablonecku. U zkušebního komisaře i provozovatele autoškoly schválil dohodu o vině a trestu, kterou uzavřeli se státním zástupcem. Oba soud potrestal tříletým podmíněným trestem se zkušební dobou na čtyři roky. K tomu musí každý z nich zaplatit 200 tisíc korun, navíc státu propadne policií zabavených 83 tisíc korun. Devětačtyřicetiletého Petra Malého, který byl zkušebním komisařem v Tanvaldu, soud také potrestal zákazem výkonu funkce ve veřejné správě a samosprávě na čtyři roky. Rozhodnutí soudu je pravomocné.
Státní zástupkyně Lenka Šeberková řekla, že na podvody při závěrečných zkouškách v Tanvaldu upozornilo ministerstvo dopravy, které podalo trestní oznámení. „Ministerstvo, když vyhodnotilo on-line testy, tak zjistilo, že není v kapacitě zkušebního komisaře, aby takové množství zkoušek vykonal," dodala.
Malý byl obžalován ze zvlášť závažných zločinů zneužití pravomoci úřední osoby a přijetí úplatku, hrozilo mu až deset let vězení. Čtyřiačtyřicetiletý provozovatel autoškoly z Jablonce Lukáš Čičmanec byl obžalován za účastenství ve formě pomoci ke zvlášť závažnému zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a z přečinu přijetí úplatku. Ze stejných trestných činů byli obžalováni i další dva provozovatelé autoškol, u nichž soud dohodu o vině a trestu schválil před týdnem. I jim soud uložil tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na čtyři roky. Sedmašedesátiletý Ladislav Čičmanec z Jablonce k tomu musí zaplatit 200 tisíc korun a o tři roky mladší Radoslav Fišera z Velkých Hamrů 50 tisíc korun.
„Výše peněžitého trestu se odvíjí od prokázané výše přijetí úplatku, ale i s ohledem na obecné podmínky pro ukládání peněžitého trestu. To jsou majetkové poměry obviněných," řekla státní zástupkyně. Průměrná výše úplatku byla podle ní 2000 korun.
V případu šlo o 84 případů, kdy žadatelé neoprávněně získali řidičský průkaz nebo si rozšířili oprávnění. Malý byl zkušebním komisařem na úřadu v Tanvaldu od roku 2017, policie zadokumentovala podvody při závěrečných zkouškách za období od konce listopadu 2021 do začátku května 2022. Malý podle státní zástupkyně řádně nedohlížel na průběh závěrečných zkoušek testů i praktických jízd, kterých se ani nezúčastnil. Nebyl také přítomen, když žadatelé vyplňovali on-line na počítačích testy. „Umožnil tak, aby právě ostatní obvinění pomáhali žadatelům. V podstatě jim radili, vyplňovali za ně testy a bez této jejich pomoci by žadatelé zkoušku nesplnili," uvedla Šeberková.
Míní, že vliv sehrálo i to, že šlo o dobu covidovou. „Byla omezena činnost státních orgánů a samozřejmě žadatelé měli zájem získat řidičské oprávnění. Takže i tato doba se projevila na této trestné činnosti a trochu jí umožnila. Tím, že byly omezeny úřední hodiny státních orgánů," dodala. Obžalovaní rozsudek soudu odmítli komentovat.
Obdobný případ řeší aktuálně soud také v Děčíně, kde byli obžalováni komisař z úřadu ve Varnsdorfu, čtyři zástupci autoškol a tlumočník. Také v této kauze dva provozovatelé autoškol přiznali vinu a uzavřeli dohodu o trestu. Děčínský soud jim také uložil podmíněné tresty a k tomu musí dohromady zaplatit 900 tisíc korun. V kauze řešené děčínským soudem podle obžaloby neoprávněně získalo řidičský průkaz nejméně 722 lidí z celé republiky.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.