Podvodné gangy umějí z lidí vylákat peníze, a v tomto řemesle se neustále zdokonalují. Dokáží pracovat s lidskými emocemi a zneužívat nejrůznější události ve světě ve svůj prospěch. Po příslušnících americké armády nasazených na misích v Íránu, Afghánistánu a dalších od České republiky značně vzdálených destinacích, vymysleli nového lamače ženských srdcí. Tentokrát českého lékaře působícího v misi na Ukrajině. Tento údajný lékař zlomil srdce a vybílil účet i 62leté ženě z Libereckého kraje, která lžím podvodníků podlehla a procitla až během Vánoc.
„V září letošního roku 62letá žena z Libereckého kraje okomentovala na facebooku jeden příspěvek, na který velmi pozitivně reagoval jiný uživatel zmíněné sociální sítě. Slovo dalo slovo a tento muž jí navrhl, že by si mohli dopisovat. Souhlasila a později přešli z facebooku na whatsappovou komunikaci,“ popisuje začátek pro ženu nešťastné události policejní mluvčí Ivana Baláková.
Muž se ženě představil jako český lékař působící v misi na Ukrajině. „Několikrát spolu hovořili přes aplikaci Whats App, ale nikdy se nesetkali. Oznamovatelka v průběhu času začala vnímat známost s virtuálním přítelem jako vážný vztah a začala s ním plánovat společnou budoucnost včetně toho, že se vrátí do České republiky, kde si otevře soukromou ordinaci. Před jeho údajným působením na Ukrajině měl bydlet se svými rodiči v Londýně,“ říká policejní mluvčí.
Falešný lékař neztrácel čas o požádal ženu už začátkem října o "malou službu". Potřeboval si prý na její adresu poslat své osobní doklady a šperky, aby o ně ve válkou zmítané zemi nepřišel. „Transport balíčku ale nebyl zadarmo a údajné poplatky musela žena zaplatit ze svého. Ty se nakonec vyšplhaly na 300 000 korun. Že se stala obětí podvodníka, pochopila po Vánocích, a podala na něj trestní oznámení. Zůstal jí nejen pocit hořkého zklamání, ale také půjčky ve výši 130 000 korun včetně úroků. Přišla rovněž o své úspory, které skončily na účtech podvodníků,“ vypočítává Baláková.
Nejúčinnější obranou před podobnými podvodníky je podle ní odmítnout veškeré žádosti o peníze od neznámých lidí, kteří za ně slibují přátelství nebo lásku. „Jde o obchodování s lidskými city, které přináší obrovské zisky podvodníkům a jejich obětem jen hluboké osobní zklamání a finanční krachy,“ uzavírá mluvčí policie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.