Pondělí, 20. července 2026, 10:45
Blesková bezpečnostní akce v Libereckém kraji odhalila během pouhých osmi hodin policejních kontrol celkem 138 dopravních přestupků. Policisté na místě rozdanými pokutami vybrali přes 150 tisíc korun a vedle více než 120 rychlostních hříšníků narazili i na opilého řidiče nebo neplatiče pokut.
Speciální kontrola zaměřená na dodržování rychlostních limitů probíhala napříč Libereckým krajem ve středu 15. července od 8:00 hodin do 16:00 hodin.
“V rámci provedených kontrol policisté zjistili celkem 138 přestupků, z nichž vyřešili 132 na místě pokutou, celkem za 156 000 Kč a 6 přestupků oznámili do správního řízení. Nejzávažnějším skutkem byl případ řidiče, který řídil motorové vozidlo pod vlivem alkoholu, kdy dechová zkouška byla s výsledkem více než 1 promile alkoholu v krvi, a je tedy podezřelý ze spáchání trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky, za který mu hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti,” říká policejní preventistka Martina Frýdová.
Vypátráni byli také čtyři řidiči evidovaní v systému CEPAN, kteří měli nedoplatky na dopravních pokutách v celkové výši 8 800 korun.
Během pouhých osmi hodin bezpečnostní akce zjistili policisté alarmujících 127 skutků překročení nejvyšší dovolené rychlosti, z toho 110 v obci a 17 mimo obec. “Policisté tyto přestupky vyřešili na místě pokutami v celkové výši za 147 000 korun a 4 přestupky oznámili k projednání správnímu orgánu,” uvádí Frýdová.
Pomyslným rekordmanem byl řidič v obci Česká Lípa. “Tomu byla naměřena rychlost jízdy 93 km/h a to již po odečtu tolerance v úseku, kde je nejvyšší dovolená rychlost 50 km/h. Vzhledem k tomu, že řidič v obci překročil rychlostní limit o 40 km/h a více, mu ve správním řízení hrozí za přestupek pokuta sedm až pětadvacet tisíc korun a zákaz činnosti v rozmezí šest až osmnáct měsíců. Řidiči byl na místě zadržen řidičský průkaz,” podotýká policejní preventistka.
V Libereckém kraji evidují policisté za první pololetí tohoto roku celkem 2 116 nehod, z toho v 301 případech byla příčinou nehody právě rychlost jízdy. “Při těchto nehodách byly usmrceny 3 osoby a 140 osob utrpělo zranění,” dodává Frýdová.
Policejní kontroly dodržování rychlostních limitů budou podle ní pokračovat. “A to nejen při dopravněbezpečnostních akcích, ale i při běžném výkonu služby,” uzavírá.
Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?
Bylo by dobré věnovat se i malím obcím kde řidiči nedodržujou předepsanou rychlost v obcích

Aktualizováno 15. července, 9:24