Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Pondělí 25. listopadu 2024  |  Svátek má Kateřina
Bez reklam

Na místě někdejší Krömerovy boudy v Jizerkách stojí útulna

Takzvanou útulnu dnes otevřely Lesy ČR u Protržené přehrady v Jizerských horách. Postavily ji za osm měsíců v rámci projektu ke 100. výročí od protržení přehrady. Státní podnik útulnu využije při lesním hospodaření, částečně bude k dispozici i turistům. Novinářům to dnes při slavnostním otevření řekl krajský ředitel Lesů ČR Ludvík Řičář.

Jednoduchá dřevěná stavba se sedlovou střechou stojí na základech Krömerovy boudy, která v prosinci roce 1945 vyhořela. Vybudování útulny o rozměrech pět krát osm metrů stálo přes 880.000 korun. Turisté se tam mohou schovat nebo přečkat noc na kryté terase za nepříznivého počasí. "Podobné objekty stojí na Hřebínku a na Kneipě," uvedl Řičář. Do budoucna se podle něj plánuje otevření menšího občerstvení, které by třeba jako na Hřebínku fungovalo o svátcích nebo víkendech. Otevřené by mohlo být už od příští letní sezóny.

Útulna by tak měla mít podobný účel jako Krömerova bouda, která byla mezi turisty oblíbená za první republiky. "První bouda zde byla už od roku 1917. Klasická, v německém stylu byla postavena v roce 1926. Měla dřevník, sklípek, bylo možné se tam i ubytovat," uvedl starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman. Boudu patřící Němci po druhé světové válce pravděpodobně zapálila jedna z rabovacích gard z vnitrozemí.

Útulna je u protržené přehrady, která je technickou památkou a jejíž obnova začala před dvěma lety. Podílí se na ní Lesy ČR, Povodí Labe, ochránci přírody, Albrechtice a Desná. Projekt za tři miliony korun by měl skočit v příštím roce, kdy si budou v Desné připomínat sté výročí tragických událostí, které následovaly po protržení přehrady. Obvykle se udává, že obětí bylo 62, podle nedávného zjištění kronikářky z Desné jich bylo 65. Památník se jmény obětí by měl být odhalen v příštím roce.

Obnova technické památky začala v roce 2013 odstraňováním náletových dřevin. Podařilo se při tom najít i kráter v místě někdejší hráze, kde kopal v roce 1927 profesor vídeňské univerzity, když zjišťoval příčinu tragédie. Opravené jsou už turistické chodníky, nově vybudované jsou lávka spojující oba břehy bývalé přehrady, vyhlídkové plošiny i schody, které umožňují turistům snadný sestup na dno bývalé přehrady. "Ještě nás čeká oprava šoupátkové věže a musíme instalovat informační tabule," uvedl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.

Zeman předpokládá, že ročně si k přehradě najde cestu 30.000 až 50.000 turistů. Z původně 200 metrů dlouhé a 14 metrů široké nádrže zůstaly jen hromady kamenů, trosky hráze, přepadová kaskáda a kilometr dlouhá štola spojující přehradu s nedalekou Souší. Nejzachovalejší je šoupátková věž, tedy manipulační věž výpusti, stojící jako smutné memento v místě, kde se hráz protrhla. Hráz tehdy vydržela jen deset měsíců od kolaudace, následné vyšetřování trvalo 17 let, nikdo ale nebyl odsouzen. Protržení způsobila spodní voda, která vytvořila dutiny a kanálky v žulovém podloží hráze.

Zdroj: ČTK

Štítky přehrada, Jizerské hory, Lesy České republiky, Jaroslav Zeman, Povodí Labe (státní podnik), druhá světová válka, První republika, Desná

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Na místě někdejší Krömerovy boudy v Jizerkách stojí útulna  |  Krimi  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.