K největším odbytištím tradičních dřevěných hraček z Jizerských hor patří už řadu let Japonsko. Speciálně pro japonské zákazníky vzoruje hračkářská firma Detoa Albrechtice každý rok před Vánoci kolekci drobných figurek. Na tuzemský trh se figurky dostávají jen v omezené míře. K dostání jsou v podnikové prodejně v areálu závodu.
"Našimi nejčastějšími zákaznicemi v Japonsku jsou podle informací našich obchodních partnerů bezdětné svobodné ženy ve věku 30 až 40 let, které nemají čas na rodinu. Ručně malovanými dřevěnými figurkami si zdobí byt, pracovní stoly či monitory počítačů," řekl majitel Detoy Jaroslav Zeman. Do Japonska podle něj firma dodává už zhruba 15 let, po Německu je to největší zahraniční odbytiště Detoy.
Na tržbách se obchody s Japonskem podílejí zhruba deseti procenty. "Kolem osmi až 8,5 milionu korun," upřesnil Zeman. V minulosti byl největším hitem jizerskohorského výrobce v Japonsku krteček a další figurky zvířátek vytvořené podle oblíbených postaviček výtvarníka Zdeňka Milera. "Doba krtka už je v Japonsku za námi, občas tam je zájem o tradiční dřevěné hračky, ale jen okrajově. Většinou tam dodáváme dárkové a upomínkové předměty," dodal Zeman.
Výroba dřevěných hraček má v Jizerských horách více než stoletou tradici. Továrnu v Albrechticích založil v roce 1908 Johann Schowanek. Za první republiky, v dobách největšího rozmachu, zaměstnávala kolem 1300 lidí, dnes jich tam pracuje 150. V polovině minulého století se pod názvem TOFA začal podnik věnovat také výrobě pianinových a klavírních mechanik. Od roku 1993 je společnost v soukromých rukou a podniká pod značkou Detoa. Téměř polovinu produkce prodá v tuzemsku. Už pátý rok je továrna otevřena turistům a vybudovala i kreativní dílny. Letos čekají 27.000 turistů.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.