Bývalý ředitel policie v Liberci Miroslav Dvořák, jemuž hrozí až osm let vězení, chce vrátit svůj případ k došetření do přípravné fáze. Při líčení u Okresního soudu v Liberci dnes poukázal na vady při pořizování odposlechů, jež patří mezi klíčové důkazy. Pravomocně již byl Dvořák potrestán podmíněným trestem za zneužití pravomoci úřední osoby.
Odvolací krajský soud ale k novému projednání vrátil další tři skutky, mezi nimiž je nejzávažnější obvinění z korupce. Bývalý ředitel policie se snaží dokázat, že s odposlechy jeho hovorů v období od listopadu 2008 do ledna 2009 někdo manipuloval. Chybí u nich takzvané místo záchytu, které určuje, kde se telefon nachází. Mezi odposlechy jsou podle Dvořáka hovory, které neuskutečnil nebo jsou upravené. Podle něj je mezi nimi i ten, kdy údajně žádal o úplatek. Před soudem už dříve vypovídala znalkyně v oblasti kriminalistiky - fonoskopie Marie Svobodová, která zkoumala autenticitu nahrávek odposlechů. Žádnou manipulaci se záznamy neobjevila, Dvořák si ale vyžádal dalšího znalce, kterého soud vyslechne dnes odpoledne.
Dvořák vinu odmítá, podle něj jde o uměle vytvořenou kauzu, jež ho měla zlikvidovat. V čele policie na Liberecku byl pět let od prosince 2003. Původně ho okresní soud odsoudil na čtyři roky nepodmíněně. Odvolací soud mu ale trest zmírnil na podmíněný a zakázal činnost u policie na pět let. Potrestán byl za pomoc politikům ČSSD a zjišťování čísel pro soukromé účely.
Okresní soud se v jeho kauze znovu zabývá údajným přijetím čtvrtmilionového úplatku v souvislosti s projektem umisťování radarů na měření rychlosti u škol a bezpečných přechodů v Libereckém kraji. Dva zástupci firmy, jež zvažovala realizaci tohoto projektu, dnes vypovídali před soudem. Oba odmítli, že by je Dvořák žádal o peníze. S bývalým šéfem policie se sešli asi dvakrát nebo třikrát. Jako důvod uvedli, že chtěli znát názor odborníka, zda má takový projekt smysl. Protože věděli, že chce Dvořák u policie skončit, nabízeli mu i místo odborného garanta projektu.
Dvořák si také podle obžaloby ponechal sponzorský dar 100.000 korun určený pro policejní sdružení IPA. Údajně také používal služební vozy pro soukromé účely a využíval pracovníky údržby z ekonomického odboru policie při stavebních pracích.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.