Zhruba jen čtvrtinu výherních automatů museli zatím odstranit provozovatelé heren v Jablonci nad Nisou, přestože vyhláška města hazard od letošního ledna zakazuje. V provozu jsou stále přístroje, které povoluje ministerstvo financí. Podle jeho odhadu jich je ve městě s 45.000 obyvateli asi 300.
Na základě zkušeností z jiných měst předpokládá, že veškeré výherní přístroje by z Jablonce mohly zmizet do půl roku, tedy do začátku letních prázdnin. "Přestože má ministerstvo financí povinnost na základě vyhlášky začít odebírat licence pro provozování automatů bezodkladně, čeká podle našich informací na ukončení hazardu celá řada dalších měst a obcí. Provozovatelé se navíc mohou proti odejmutí licence odvolat," řekl Jakub Strnad z občanského sdružení Jablonec bez hazardu.
Mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka dnes řekl, že již začali zahajovat správní řízení o zrušení povolení k provozování videoloterijních terminálů v Jablonci. "Ministerstvo financí samozřejmě dělá vše pro to, aby správní řízení probíhala co nejrychleji a v souladu se zákonem," uvedl.
Vyhlášku zakazující provoz veškerých hracích automatů a videoloterijních terminálů zastupitelé Jablonce schválili už v prosinci 2011. Již existující herny získaly odklad k 1. lednu 2015. Přechodné období stanovilo město s ohledem na provozovatele, kteří museli do vybavení investovat, a také na majitele nemovitostí, kteří hernám pronajímají prostory. "K 1. lednu měly zmizet všechny výherní hrací přístroje, jejichž povolení spadá do kompetence města. Těch bylo 98," uvedla mluvčí magistrátu Markéta Hozová. Podle ní chystá město ve spolupráci se strážníky kontroly, zda se tak skutečně stalo. Za nedodržení vyhlášky hrozí provozovateli pokuta až 150.000 korun.
Na konci loňského prosince byly výherní automaty ve 47 hernách. Většina měla hrací přístroje, které povolovalo jak město, tak i ministerstvo. "K lednu mohlo zaniknout tak do jedné desítky heren. Jsou to většinou hospody, které měly dva tři automaty," dodal Strnad.
Ukončení provozu heren se projeví i v rozpočtu města. Například v roce 2013 do něj přinesly 24 milionů korun, které mohla radnice použít na podporu sportu, kultury i sociálních aktivit. Loni na jednání zastupitelstva výkonný ředitel společnosti Synot Tip Petr Mikoška navíc upozornil, že zrušení heren nic nevyřeší. "Když se něco zakáže, neznamená to, že se to vymýtí," řekl a varoval před vznikem nelegálních heren. I proto se odpůrci hazardu stále bojí, že město v budoucnosti výherní automaty opět povolí. Loni se pod petici za Jablonec bez hazardu podepsalo 944 lidí, neuspěli ale ve snaze uspořádat referendum.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Kážete vodu, pijete víno. Zákaz hracích přístrojů v Jablonci je věc jedna .......ale dále bude město od státu brát pobírat z výtěžků ze všech ostatních automatů % podíl . Se zákazem automatů na území , by mělo být i zastavení příjmů z hazardu. Jinak to je jen gesto.