Krajský soud v Liberci se bude znovu zabývat letitou kauzou údajného pašování heroinu přes Česko do Británie a Švédska. Předchozí rozsudek vrchní soud zrušil a zamítl i návrh na zrušení stíhání většiny obžalovaných v rámci prezidentské amnestie. Proces v případu pašování z roku 2000 měl začít dnes.
Kvůli změně obhájce u jednoho obžalovaného se ale hlavní líčení bude konat až v květnu, řekl předseda senátu Martin Omelka. Obhájkyně se podle něj vzdala zastupování svého klienta dva dny před Silvestrem. "Takže jsme musel ustanovit nového obhájce. Samozřejmě není zachována pětidenní lhůta a s ohledem na rozsah spisového materiálu nelze po panu doktorovi žádat, aby souhlasil s konáním," vysvětlil Omelka.
Podle obžaloby čeští kurýři v roce 2000 pomáhali pašovat na Západ heroin z Turecka. Přebírali drogu v Rakousku a ukrývali ji v nádržích svých automobilů. Dvakrát ji vezli do Británie, kam takto poprvé mířilo zhruba devět kilogramů velice kvalitního heroinu, podruhé asi dvojnásobek. Vozidla měla vypadat nenápadně, kromě řidiče v nich proto cestovala ještě žena s dítětem. Další komplic jel v jiném voze. Při druhé cestě Britové kurýra zadrželi a odsoudili k jedenáctiletému vězení. Obžalovaní svoji vinu popírali. Výjimkou byl Martin Šlapák, který se jako jediný k převážení heroinu přiznal.
Obžalobu podala státní zástupkyně ke krajskému soudu už v roce 2005. Rozsudek nad šesti členy skupiny vynesl krajský senát v roce 2011. Důvodem prodlevy bylo i úmrtí člena senátu, kvůli kterému musel soud kauzu začít projednávat nadvakrát. Nejdelší souhrnný trest soud uložil Pavlu Blechovi, který se podle něho podílel na přebírání heroinu v Rakousku, přípravě zásilek a cestách do Británie. K deseti letům byl odsouzen Šlapák, kosovský Albánec Hamdi Sejdi a jediná žena obžalovaná v případu, Lenka Mačicová. Prý s instrukcemi od Sejdiho převážela do Švédska téměř kilogram heroinu, který měl dále směřovat do Norska. Droga se později našla v autě člověka, s nímž byla v kontaktu. Sejdi i Mačicová to odmítali. Dvěma obžalovaným soud uložil podmínku.
Vrchní soud ale rozsudek zrušil a případ vrátil pro vady v dokazování. Obnovu řízení před krajským senátem však odložila prezidentská amnestie. Krajský soud se domníval, že se na obžalované s ohledem na délku řízení amnestie vztahuje, vrchní soud to ale uznal jen v případu dvou podmíněně potrestaných. V květnu je hlavní líčení nařízeno na šest dnů, zaznít by mohl i rozsudek.
Napsala ČTK a Michael Daněk
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.