Nejpoužívanější samopal německých vojáků za druhé světové války někdo odevzdal v České Lípě při loňské zbraňové amnestii. Lidé v Libereckém kraji odevzdali 253 zbraní a přes 9000 kusů střeliva, řekla krajská mluvčí policie Vlasta Suchánková.
Podle mluvčí policie s takovým množstvím počítala, přestože při amnestii před pěti lety lidé v Libereckém kraji odevzdali 283 zbraní. "Obvykle jde o nějaké nálezy na půdách, po rodičích nebo při výkopech, kdy to lidé v ten okamžik neřeší," vysvětlila. V Liberci například jeden člověk přinesl 33 různých zbraní, což bylo dědictví po otci. "Byl to myslivec a sběratel," uvedla Suchánková.
Za přechovávání střelné zbraně nebo většího množství střeliva bez patřičného povolení mimo období zbraňové amnestie hrozí až dvouleté vězení. Bez postihu mohli lidé nelegálně drženou zbraň či střelivo odevzdat v celé zemi loni od července do konce roku. V rámci amnestie bylo odevzdáno 5744 zbraní, z toho nejvíce ve Středočeském kraji - 835. Šlo již o čtvrtou zbraňovou amnestii od roku 1996.
Pokud zkoumání zbraně neukáže, že byla v minulosti použita k trestnému činu, může nálezce zbraně požádat o její ponechání. O to usiluje i českolipský majitel německého samopalu MP 40. "Zbraň je nyní na expertize," uvedla Suchánková. Pokud bude funkční, nazpět ho dostane jen v případě, že bude mít pro něj platný zbrojní průkaz. Další možností je, že samopal nechá znehodnotit, aby se z něj nedalo už střílet.
Při amnestii loni v Liberci někdo odevzdal i kumulativní granát ráže 73 milimetrů určený pro tarasnice typu Warrior, sloužil k výcviku. "Byl označen jako inertní, neboť nálož trhaviny byla nahrazena asfaltem. Byl předán pyrotechnické službě k likvidaci," uvedla již dříve krajská vedoucí odboru pro zbraně Dagmar Fialová. Zatím hotové expertizy neukázaly, že by nějaká odevzdaná zbraň v Libereckém kraji byla použita při spáchání trestného činu.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.