Novou smlouvu s českou policií by Němci rádi podepsali ještě do konce letošního roku. Po jednání s libereckým hejtmanem Martinem Půtou (STAN) to dnes novinářům v Hrádku nad Nisou řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Zlepšit by měla spolupráci i komunikaci obou policií.
Původní smlouva byla totiž podepsána v roce 2000 ještě před vstupem Česka do schengenského prostoru a neumožňuje třeba policistům zasahovat na cizím území.
"Nová smlouva mimo jiné umožní, aby česká policie mohla zasahovat na území Německa a německá policie, aby mohla provádět zásahy na českém území. Samozřejmě jen v příhraniční oblasti," řekl Maiziere. Jde podle něj především o to, aby hranice přestala hrát roli nejen pro kriminální živly, ale také pro policii. "Dosud kriminální živly profitují z toho, že existuje nějaká státní hranice a to nechceme," dodal německý ministr.
Novou smlouvou se Německo i Česko snaží řešit zvýšenou kriminalitu v oblasti příhraničí. Po vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru totiž hlavně v Německu výrazně přibylo krádeží a vážným problémem je obchodování s pervitinem z Česka. Zatímco v roce 2011 zajistili saští celníci v pohraničí tři kilogramy pervitinu, v roce 2013 toto množství překročilo 14 kilogramů. V Německu je droga oblíbená, protože je levná.
Droga se v Česku vaří z léků, které se ve velkém pašují z Polska, kde jsou v lékárnách volně dostupné. Podle Půty je proto prioritou německé strany, aby Polsko volný prodej zakázalo, stejně jako je tomu v ostatních zemích Evropy. "Sejm o tom už několikrát jednal, zákaz ale zatím nevydal," poznamenal Půta, který to považuje za jeden z hlavních problémů. Od nové policejní smlouvy si slibuje především zlepšení a zrychlení komunikace mezi policisty. "Myslím, že se policie musí naučit přes hranice komunikovat rychleji a příměji, v posledních letech už se to ale mění k lepšímu a i jazyková bariéra se odstraňuje," dodal hejtman.
Kriminalita s otevřením schengenského prostoru nevzrostla jen v Německu, tento trend zaznamenali i v Hrádku nad Nisou nebo na Frýdlantsku. "Je to hlavně majetková kriminalita, kradou se kola, minulý týden jsme s policií řešili krádež deseti kanálových vpustí ve městě," řekl hrádecký starosta Josef Horinka (Starostové pro Liberecký kraj). Ve městě kdysi fungovaly společné česko-polsko-německé policejní hlídky, to ale nepovažuje za nutné. "Mělo to spíš psychologický efekt," dodal Horinka.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.