Vybudování speciálních zón by mělo zabránit tomu, aby z Jizerských hor zmizel silně ohrožený tetřívek obecný. Jde o evropský projekt Lesů ČR a ochránců přírody za 3,8 milionu korun. Od roku 2000 se populace tohoto hrabavého ptáka snížila na polovinu, aktuálně žije v Jizerských horách do 100 kusů, řekl mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.
Tetřívek osidloval přirozená bezlesí Jizerských hor, zejména rašeliniště a jejich okolí, od nepaměti. Později využíval i louky v podhůří a jako jednomu z mála mu prospěla i imisní kalamita, která postihla Jizerské hory na konci minulého století. "Vlivem následného odlesnění vznikly rozsáhlé náhradní biotopy a početnost tetřívka se zvyšovala," uvedl Boublík.
Současná obnova hor a jejich znovuzalesňování mu však zužuje prostor, který ke svému životu potřebuje. Vyhovují mu rašeliniště, slatiny, lesní paseky či vřesoviště. "Kvůli intenzivnímu turistickému tlaku nemůže využít původní přirozené biotopy. Vytvoření a údržba náhradního prostředí je pro přežití tetřívka v Jizerských horách nezbytná," konstatoval Boublík.
Díky projektu vznikne ve 12 tetřívčích centrech mozaika malých odlesněných ploch vzájemně propojených koridory. Jejich součástí budou i drobné vodní tůňky. "Záměr je lokalizován do nejklidovějších částí hor mimo hlavní turistické trasy," dodal mluvčí. V horách už první dvě taková centra vznikla, dalších deset budou mít tetřívci k dispozici v průběhu příštího roku.
Řádově desítky či několik stovek tetřívků žije i v dalších horách v Česku. Zřejmě nejpočetnější populace je v Krušných horách.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.