Trestní oznámení spojené s údajným předražením projektu revitalizace libereckých lázní policie podle úřadu ROP Severovýchod odložila. Novináře o tom v pondělí informovala mluvčí úřadu Soňa Špryňarová. "V písemné podobě máme rozhodnutí od minulého pátku," uvedla mluvčí.
Trestní oznámení na vedení města Liberce, ROP Severovýchod a antimonopolní úřad (ÚOHS) podalo na jaře Krajské protikorupční pracoviště, což je obecně prospěšná společnost nezávislá na kraji. Jako důvod uvedlo, že zástupci veřejné správy umožnili nepřípustnou spolupráci mezi uchazeči o zakázku, což znamenalo její předražení zhruba o 50 milionů korun.
Policejní šetření ale nic takového nepotvrdilo. "Už od počátku jsme odmítali tvrzení Krajského protikorupčního pracoviště, že by Úřad Regionální rady Severovýchod jen nečinně přihlížel a nereflektoval zásadní záležitosti spojené s revitalizací bývalých lázní, čímž se měl dopustit trestného činu. Nyní naše stanovisko potvrdilo i policejní vyšetřování," uvedl Martin Půta, předseda Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod a hejtman Libereckého kraje.
Rekonstrukce městských lázní skončila loni v létě a patřila v Liberci k největším projektům spolufinancovaným z evropských fondů. Na její údajné předražení upozorňovala opozice už před dvěma lety. Stavbu zajišťovala pardubická firma Chládek a Tintěra, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 299,5 milionu korun bez DPH. Část zakázky pro ni jako subdodavatel zajišťovala firma Syner, která byla rovněž účastníkem výběrového řízení. Zástupci protikorupčního pracoviště se i proto domnívali, že právě úzká spolupráce a dohoda firem mohla být důvodem, proč byla cena zakázky v soutěži tak vysoká. Do soutěže se přihlásily jen tři firmy s nabídkovými cenami, které se lišily jen velmi málo. "Rozpětí mezi nejnižší a nejvyšší nabídkou je jen kolem dvou procent," řekl již dříve analytik protikorupčnního pracoviště Miroslav Kroutil.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.