Některým výkupnám šrotu v Libereckém kraji ubylo v důsledku nové vyhlášky až 80 procent zákazníků a obávají se o svou existenci. Vyhláška ministerstva životního prostředí, která od začátku března nařizuje jen bezhotovostní způsob platby, má omezit krádeže kovů. Třeba liberecká radnice ale zatím zlepšení nezaznamenala.
"K poškozování majetku města odcizováním hlavně měděných drátů, okapů a prvků staveb i z jiných kovů dochází ve stejné míře jako předtím, než vstoupila novela v platnost," uvedla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. Jinou zkušenost mají v Jablonci nad Nisou. "Vizuálně ubylo sběračů kovů po městě," uvedla mluvčí radnice Markéta Hozová. Radnice v České Lípě v poslední době dokonce nezaznamenala žádné krádeže kovových částí městského majetku.
Sběrny v kraji vybírají nejen méně kovů, ale překvapivě i papíru. Mylně se totiž někteří lidé domnívají, že bezhotovostní platby se vztahují i na něj. "Měli jsme stálé papírníky, kteří chodili skoro každý den, a teď už nechodí," řekla Gabriela Macháčková ze sběrny v centru Liberce. Úbytku si všimla i Alena Jelínková, jež pracuje ve sběrně v Liberci - Františkově.
Pracovníci oslovených sběren se shodli, že přestali přicházet převážně drobní sběrači kovů. "Dřív chodilo tak 40 lidí denně, nyní jich je v průměru šest," uvedl Jiří Brzoň z výkupny Kovošrotu v Novém Boru. Ještě hůře jsou na tom ve smržovské sběrně Net Metal. "Přichází jeden dva lidé denně, dříve jich bývalo deset až 15. Menší jsou i objemy, za březen budeme v minusu. Pokud to půjde takto dále, je ohrožena naše existence," uvedl spolumajitel Igor Muzika. Obavy má i majitel sběrny na Semilsku, který si nepřál být jmenován. "S krádežemi jsou spojené konkrétní sběrny, na které by se měl stát zaměřit. Na toto doplatí jen slušné výkupny, které dodržují zákon. Kdo ho porušoval před tím, bude tak dělat nadále," řekl. V březnu vykoupil o 30 procent železa méně než obvykle.
O 70 až 80 procent méně zákazníků měla v březnu výkupna v Liberci-Františkově, výrazně ubylo i počet lidí jezdících do sběrny v centru města. "Pro většinu je problém, že nedostanou peníze hned. Jsou to většinou chudí lidé," uvedla Macháčková. Řada z nich nemá účet, řešením pro ně nejsou ani složenky, u kterých je poplatek 35 Kč, což je pro ně velká částka. Navíc, aby ji mohli ve sběrně v centru Liberce vůbec dostat, musí dovézt železo minimálně za 100 korun. "Třeba starší lidé nosili pět kilo železa, tak teď nemají šanci. Museli by přivézt kolem 30 kilogramů," dodala Macháčková.
Napsala ČTK a Michael Daněk
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.