Slovo stalking skloňují policisté v Libereckém kraji čím dál častěji. Pronásledování, vyhrožování nebo jiný nátlak, který na oběti čeká na každém kroku. Jen v loňském roce se muži zákona zabývali více než třemi desítkami takových případů. Polovina z nich se odehrála na Liberecku. Jak se ale takovému nátlaku bránit?
Podle policistů je velmi důležité nenechávat si vše pro sebe. „Cítíte-li se obětí stalkingu, neváhejte a obraťte se se svým oznámením na policii,“ doplnila mluvčí policie Ivana Baláková.
Pronásledovateli také hraje do karet jakýkoliv kontakt s vámi, proto mu dejte jasně najevo, že o něho nestojíte. „Změňte si například telefonní číslo a to nové svěřte jen lidem, kterým můžete důvěřovat,“ řekla mluvčí.
Právě nátlak přes mobilní telefon je jedním z nejobvyklejších. Od loňského prosince ho pravidelně prožívala jednačtyřicetiletá žena ze Žandovska, kterou šest měsíců pronásledoval její o dva roky mladší ex-přítel.
„Esemesky se pro ni staly doslova noční můrou. Každý den jí jejich prostřednictvím sděloval, jak ji velmi miluje, a že chce jejich vztah obnovit. Když jeho vyznání neopětovala, vyhrožoval jí fyzickým násilím a urážel jí,“ popsala Ivana Baláková.
Žena nebrala jeho výhružky na lehkou váhu, jelikož se muž choval agresivně už během vztahu. Možná právě díky tomu našla odvahu a vše nahlásila na policii. Neodbytný ctitel tak brzy stane před soudem, který ho může až na rok poslat do vězení.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.