České inspekci životního prostředí (ČIŽP) se podařilo nedávno ve spolupráci s policií zadržet dva motorkáře, kteří se svými stroji jezdili v chráněné lokalitě na Českolipsku. Terénní motocykly jim policie dočasně zabavila. Každý motorkář dostal pokutu 20 tisíc korun a musel zaplatit i náklady řízení a odtah stroje.
Narušování chráněných lokalit v Libereckém kraji je poměrně časté, málokdy se ale podaří řidiče motocyklu nebo auta chytit. Podle Kolářové mají kolem pěti úspěšných případů za rok. Nyní má inspekce rozpracovaný ještě jeden případ, kdy řidič terénního vozidla jezdil po Jizerských horách.
Oba motocyklisté jezdili v dubnu v přírodní rezervaci Hradčanské rybníky v bývalém vojenském prostoru Ralsko. "Tvrdili, že do této oblasti omylem zabloudili a že si nevšimli zákazových tabulek," řekla ředitelka oblastního inspektorátu ČIŽP v Liberci Hana Kolářová. V krajním případě jim podle ředitelky hrozila pokuta 100 tisíc korun, mohli také přijít o své terénního motocykly. Na základě předchozích zkušeností ale k tomu inspekce nepřistoupila. "Ještě se nám nestalo, že bychom stejného motorkáře chytili dvakrát," řekla Kolářová. I odstavení motocyklu na hlídaném parkovišti do skončení řízení ale nebylo levné, motorkáři za to museli zaplatit asi 18.000 korun.
Za rok dostanou inspektoři z liberecké pobočky kolem 170 podnětů na různá porušení zákona o životním prostředí. Loni provedli 679 kontrol a uložili 120 pokut za bezmála sedm milionů korun. Průměrná výše jedné pokuty činila skoro 60.000 korun, nejvíce jich bylo za porušení zákona o odpadech. Nejvyšší sankci loni dostala firma Akome, které v roce 2013 vypršelo povolení ke sběru, výkupu a zpracování odpadů. V areálu ve Stráži pod Ralskem ale po ní zůstalo 1000 tun nezpracovaného odpadu. V souhrnu dostala dvě pokuty za 1,15 milionu korun, které dosud nezaplatila. "Ve firmě se změnil jednatel a nekomunikuje s námi," uvedla Kolářová. Inspekce zvažuje, že na bývalého jednatele firmy podá trestní oznámení.
Druhou nejvyšší pokutu 900 tisíc korun loni dostala slévárenská firma Ferex-ŽSO, jež má závod v Liberci nedaleko vlakového nádraží. Důvodem pro sankci byly nadměrné emise prachu, hluk, nedodržování zákona o odpadech a vypouštění nadměrně znečištěných odpadních vod.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Nechápu co vám na tom vadí! Pak tam vjede traktor a další stroje a udělaj víc škody jak motorka