V Jizerských horách vzniká společný česko-polský projekt Jizerská ves, který chce návštěvníky seznámit s kulturním, historickým a přírodovědným dědictvím regionu. Cílem je vybrat a propagovat síť takzvaných ekomuzeí na obou stranách hranice, řekla Stanislava Čejková z infocentra v Kořenově na Jablonecku.
Nápad přišel z polské Staré Kamenice, která je partnerským městem Kořenova. Nejde o první projekt, který obce realizují, tento se ale neomezuje jen na jejich území. Do projektu se už zapojilo 36 subjektů na obou stranách hranice. "Zatím vznikly informační letáčky, do hlavní turistické sezony bychom rádi připravili i mapu se zapojenými subjekty pro ty, kdo chtějí poznat historii a zajímavosti regionu," vysvětlila Čejková.
Na české straně je do projektu zapojeno 15 muzeí a dalších subjektů. Mezi jinými třeba Muzeum ozubnicové dráhy Kořenov, Muzeum Jizerských hor Jizerka, Maják a muzeum Járy Cimrmana v Příchovicích, Muzeum energie ve Velkých Hamrech, Kittelovo muzeum v Krásné, Muzeum hraček Detoa, Farma Filoun nebo Výletní areál Pěnčín. Na připravované mapě turisté najdou i Muzeum historie ve Smržovce, Riedlovu vilu, ale také skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem, Ekocentrum v Oldřichově v Hájích nebo Dvůr Hlaváč v Černousích na Liberecku.
Cílem projektu je podle Čejkové ucelená nabídka pro návštěvníky na obou stranách hranice. "Poprvé se projekt představí na veletrhu v Jelení Hoře už o tomto víkendu," řekla. Hlavně Poláci mají podle ní stále větší zájem poznávat českou stranu Jizerských hor. "Polských turistů tady rok od roku přibývá, do projektu už se na polské straně zapojil i cech průvodců, kteří nabídnou síť ekomuzeí do turistických zájezdů," dodala. Informace najdou turisté i na společných stránkách projektu www.izerskawies.com a na Facebooku.
Napsala ČTK
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.