Lomnice nad Popelkou dokončila první etapu Rohanské stezky, která označuje nové trasy pro cyklisty vybudované na svahu vrchu Tábor. Zatím budou mít cyklisté k dispozici čtyři traily na zhruba pěti kilometrech. Město za jejich vybudování zaplatilo 4,6 milionu korun, slavnostně je otevřelo včera.
"Hlavní nástupní místo je Pod Alainovým křížem s dojezdy jednotlivých trailů v blízkosti koupaliště a Oborského rybníka. Idea byla a je, aby při budování a úpravě stezek docházelo k co nejmenšímu poškozování prostředí," uvedl místostarosta města Zdeněk Rajm (Nezávislí). Podle něj vznikly jak lehce zvlněné trasy pro děti či začátečníky, tak i obtížné trasy s přírodními a umělými překážkami. Povrch trailů je přírodní z místního zhutněného štěrku, případně vápencového nebo uježděného jílu. Na první etapu vybudování Rohanské stezky získala Lomnice dvoumilionovou krajskou dotaci.
Obtížnost trailů je stejně jako u lyžařských sjezdovek označená barvami, kdy modrá značí nejlehčí a černá nejtěžší. Na nejnáročnější trase jsou překážky v podobě kamenných sekcí, kořenů a hrabanky i přejezdy potoka po úzkých lávkách. Traily nesou jména členů knížecího rodu Rohanů - Benjamin, Alain, Kamil a Karel. "Když se Rohanové po své emigraci z Francie usadili v Českém království, stalo se vedle Svijan a Sychrova významným také panství Lomnice nad Popelkou, které spojili především se svými lesnickými ambicemi. Kulturní krajina, kterou dnes procházíme pod horou Tábor, je z velké části dílem právě tohoto rodu," uvedl Rajm.
Nové traily jsou v prostoru takzvané Malé obory, v budoucnu by Lomnice chtěla rozšířit Rohanskou stezku do dalších míst v okolí Tábora. Jednat o tom bude se státním podnikem Lesy ČR, který je vlastníkem většiny pozemků v této oblasti. "Rádi bychom, aby se podařilo připravit i další etapy a postupně vznikly traily na všech svazích Tábora. Obdobný záměr připravuje i město Železnice na opačné straně svahu. Bude tu tedy výhledově možné obě díla vzájemně propojit," dodal Rajm.
Speciální trasy pro cyklisty v předchozích letech vznikly také na dalších místech v Libereckém kraji. Mezi nejznámější patří singltrek v okolí Nového Města pod Smrkem v Jizerských horách, trasy na Ještědu v Liberci, v krkonošské Rokytnici nad Jizerou či na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Všude se s těma kolama budou cpát! Vždyť to je škodná, jak na horách tak v lesích,je po nich jenom binec. Dal bych to do referátu myslivcům!