pátek 22. listopadu 2019 Cecílie

Nosníky střechy Svijanské arény jsou v havarijním stavu

Práce na opravě jednoho z nejvíce využívaných sportovních objektů v Liberci, na Svijanské aréně, jsou v plném proudu. Pondělní kontrolní den na stavbě ukázal, že stav nosných pilířů střechy arény je závažný. Svijanská aréna volá už několik let po zásadní rekonstrukci, která je však zatím mimo finanční možnosti města.

Do objektu, který ročně navštíví skoro dvě stě tisíc lidí, pravidelně při dešti zatéká. Městská společnost Sportovní areál Liberec, která je vlastníkem arény, proto letos na jaře vypsala poptávkové řízení na veřejnou zakázku alespoň částečné opravy střechy. Jedná se především o opravu nosných železobetonových pilířů, do kterých trhlinami prosakuje voda. Dochází tak k poškozování betonu a korozi železných výztuh. Současně by mělo dojít k výměně oken a hlavně žlabů.

„Oprava nosných prvků střechy byla nezbytná. V první fázi přípravy oprav došlo k odhalení nosných prvků, čtrnácti nosných sloupů, a zjištění je horší než původní předpoklad. Zjistili jsme, že technologie použitá při výstavbě v 60. letech nebyla pro tento druh nosníků a výztuže úplně vhodná, což se projevuje například tím, že v pilířích chybí beton. Uprostřed sloupů jsou podélné výztuže, okolo třmínky a kovová síť, která drží beton kolem výztuží. Při stavbě bylo patrně podceněno množství betonu, který se při zvolené technologii nedostal do všech míst, kde by měl být. Tím pádem dochází k odhalení výztuží, které kvůli zatékající vodě trhlinami korodují. Výsledkem je tento havarijní stav,” vysvětluje jednatel společnosti Sportovní areál Liberec a náměstek primátorky Jiří Rutkovský.

V současné době jsou sloupy očištovány od betonu až k výztuži, což ukáže skutečný rozsah poškození. Po odkrytí všech vrstev budou doplněny zkorodované a chybějící kusy výztuže a následně budou sloupy torketováním opatřeny novým betonem, který výztuž opět zakryje. Výztuže musí být kvalitně obetonovány tak, aby se k nim nedostal vzduch a voda, které konstrukci poškozují.

O náročnosti oprav svědčí zvolený postup, kdy si stavební firma TORKRET – Zdeněk Bartoň, s.r.o. vyzkouší rekonstrukci jednoho vzorového sloupu, odladí technologii opravy, vyzkouší nejefektivnější možnosti a pak tento postup bude aplikovat na zbylých 13 nosníků.

„Ukázalo se, že jsme udělali dobře, když jsme respektovali doporučení statika a rozhodli odkrýt vrstvy až na základní nosnou výztuž. Výztuže jsou lokálně silně poškozené a dalším zatékáním vody by mohlo dojít k destrukci nosných prvků a tím pádem k závažné havárii zastřešení Svijanské arény. Je to havarijní stav,” uvedl Jiří Rutkovský.

V rámci opravy dojde i k výměně oken a důležitá bude výměna okapů a žlabů. Při vydatnějších deštích totiž úzké okapy vedoucí vnitřkem arény nestačí a voda se a rozlévá dovnitř haly. Opravy vyjdou celkově zhruba na 2,8 mil. Kč bez DPH. Práce by měly být hotové do konce září.

Sportovci a diváci by nejsou rekonstrukcí o nic ochuzeni. Během oprav dojde sice k částečnému omezení provozu, ale ve smlouvě s dodavatelem jsou zajištěny základní termíny, kdy budou práce přerušeny z důvodu pořádání hokejových turnajů a významných zápasů.

Od výstavby v roce 1956 prošla Svijanská aréna (bývalý Zimní stadion) jen několika opravami, některé z nich přitom budově spíše uškodily. K zastřešení došlo v letech 1965 – 1967. Současný střešní plášť je starý 28 let, opravený byl později v roce 1994. Poslední významnější úprava proběhla před sedmi lety, kdy na úkor hlediště vznikla druhá ledová plocha. Nejvíce halu využívají krasobruslaři, žáci základních škol, hokejová mládež a veřejnost se školami.

Napsal Pavel Chmelík

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.