pátek 13. prosince 2019 Lucie

Začátek zimní sezóny v Libereckém kraji? Věštění z křišťálové koule

Některé skiareály v Libereckém kraji sice už začaly se zasněžováním, kdy sezonu zahájí ale provozovatelé zatím jen opatrně odhadují. Ve velkých zimních střediscích v kraji se začne lyžovat nejdřív za 14 dnů, spíše později. Záležet bude na počasí. Předpověď zatím moc příznivá není, shodli se provozovatelé. Loni začala sezona v kraji v polovině prosince.

„Muselo by být týden aspoň minut pět stupňů (Celsia) nebo napadnout od pánaboha půl až tři čtvrtě metru. Zatím ani jedna z možností není v dohledu," uvedl za areál v krkonošském Harrachově Vlastislav Fejkl. V noci na dnešek podle něj připadlo jen do pěti centimetrů sněhu a teploty jsou stále jen kolem nuly. „Děla máme rozestavěná, vody je dostatek a čekáme na mráz," dodal.

Věštění z koule

Obdobně jsou na tom v sousední Rokytnici nad Jizerou, největším lyžařském středisku v kraji. „Vyměňovali jsme v létě část zasněžovacího systému, takže jsme to teď zkoušeli, jak byly mrazy. Na velké zasněžování to ale zatím není, skáče to mezi minus dvěma, minus třemi stupni," uvedl ředitel skiareálu Vít Pražák. Zatím nedokáže odhadnout, kdy sezona začne. „Předpovědi nejsou nic moc, zatím je to věštění z křišťálové koule," dodal.

Zasněžovat se začalo v Jizerských horách. „Snažíme se od pátku, ale teploty jsou jen kolem minus dvou stupňů. Nejvíce hodin jsme zatím zasněžovali na Severáku, začali jsme na Tanvaldském Špičáku a dnes poprvé i na Bedřichově," uvedl za skiareály jednatel společnosti SKI Bižu Pavel Bažant.

Ještěd už zasněžuje

Umělý sníh se vyrábí i na Ještědu v Liberci. „Zasněžujeme druhým dnem horní partie Skalky, v dolních částech se nám to zatím nedaří, protože ani v noci nejsou teploty na takových hodnotách, které by umožnily zasněžování," uvedla za ještědský skiareál Renata Balašová.

Málo sněhu je v horách i pro běžkaře. Jizerská o.p.s. potřebuje na první jízdy rolby pro úpravu magistrály v Jizerských horách minimálně čtyřiceticentimetrovou vrstvu, připadlo ale zatím jen asi do pěti centimetrů.

Autoři | Foto Ski Ještěd

Štítky počasí, hory, Liberecký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.