Počasí dnes3 °C, zítra5 °C

Jizerskou 50 vyhrál Švéd Persson. Mezi ženami vybojovala třetí místo Kateřina Smutná

Až do konce byl napínavý letošní čtyřiapadesátý ročník Jizerské 50. Během závodu se utvořila skupinka šesti závodníků, která si to nakonec rozdala až ve finiši. V něm byl nejlepší při své třetí účasti v závodě Švéd Emil Persson. Kategorii žen ovládla také Švédka Lina Korsgren, Češka Kateřina Smutná vybojovala bronz.

„Pomohli mi i fanoušci. Bála jsem se, že nahoře nikdo nebude, moc mi jejich podpora pomohla," řekla po závodě České televizi Kateřina Smutná. „Bylo to strašně rychlé," dodala s tím, že poté, co jí ujela dvojice soupeřek, hlídala si především třetí místo.

„Asi patnáct kilometrů před koncem jsem v kopci málem odpadl, nakonec jsem se ale udržel a dostal až do finiše," byl šťastný v rozhovoru pro televizi Emil Persson.

Letošní ročník byl nezvyklý v tom, že jeli pouze elitní závodníci, na trať se tak nemohly vydat tisíce amatérských lyžařů, kteří tvoří atmosféru závodu.

Výsledky Jizerské 50

Muži: 1. Persson (Švéd./Lager 157) 2:02:27,9, 2. Gjerdalen (Nor./XPND) -0,3, 3. Vokujev (Rus./Russian Winter Team) -0,8, 4. Eliassen (Nor./Ragde Eiendom) -1,1, 5. Vylegžanin (Rus./Russian Winter Team) -1,3, 6. Kardin (Švéd./Ragde Eiendom) -11,0, ...19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -3:52,2, 23. Šrail (ČR/Vltava Fund) -5:25,7, 28. Řezáč (ČR/Slavia pojišťovna) -5:33,5.

Průběžné pořadí (po 4 závodech): 1. Persson 870, 2. Vokujev 700, 3. Gjerdalen 690, 4. Kardin 625, 5. Eliassen 535, 6. Pedersen (Nor./Nordic) 410, ...21. Pliska 176, 29. Šrail 128, 32. Štoček (ČR/Vltava Fund) 111.

Ženy: 1. Korsgrenová 2:18:39,4, 2. Dahlová (obě Švéd./Rammuden) -0,1, 3. Smutná (ČR/eD system Bauer) -3:41,9, 4. Larssonová (Švéd./Rammuden) -3:57,6, 5. Fletenová (Nor./Koteng) -4:20,1, 6. Mohlinová (Švéd./Lager 157) -6:13,0, ...12. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -11:31,6, 14. Boudíková (ČR/Vltava Fund) -13:37,9, 19. Karásková Erbenová (ČR/Silvini Madshus) -16:45,7.

Průběžné pořadí (po 4 závodech): 1. Korsgrenová 970, 2. Dahlová 750, 3. Fletenová 680, 4. Larssonová 580, 5. Smutná 520, 6. Mohlinová 430, ...11. Grohová 245, 19. Boudíková 165, 20. Hujerová (ČR/Slavia Pojišťovna)

Foto Jizerská 50

Štítky jizerská 50, jizerky, lyže, závod, persson, smutná, Kateřina Smutná, Emil Persson, Jizerská padesátka, Česko, Česká televize, Pliska