V bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku dnes vrcholí hra airsoftových nadšenců. Do akcí, které přibližují prostředí Afghánistánu, se zapojilo na 1300 vyznavačů tohoto moderního druhu vojenského sportu z celé Evropy i česká armáda. Osmdesátihodinový maraton jedné z největších vojenských simulačních akcí v zemi končí v neděli v 08:00.
Hra nazvaná Protector je zasazena do fiktivní afghánské provincie Zábul, nad níž se tyčí vrch Ralsko se zříceninou stejnojmenného hradu. "Vytvoříme kus světa a je na hráčích, co se v něm stane. Třeba dnes víme, že tady bude mít guvernér otevřenou kancelář, v hlavním městě bude vydávat koncese a jednat s občany, ale to jsou věci, které by člověk věděl i v normálním životě. Jestli se tu objeví třeba povstalci, to už záleží na nich," popsal situaci hlavní organizátor Josef Starý.
Účastníci jsou z Česka, Ukrajiny, Ruska, Rakouska, Německa, Anglie, Irska, Polska či Švýcarska. Většinou jsou to dospělí lidé, protože airsoftové pistole patří mezi zbraně, které lze používat jen ve věku nad 18 let. "Akce není ale jen o airsoftu, jsou tu účastníci, kteří si hrají na novináře, charitativní organizaci, lékaře bez hranic. Takže tu mohou být i mladší, ale vždy v doprovodu zodpovědné osoby," uvedl Starý.
Účastníci mají vlastní upravená auta a vybavení. Nádech skutečného boje akci dodává armáda. "Ze Žatce přijel obrněný Pandur, na místě jsou pyrotechnici z Bechyně, operační skupina z Olomouce. Někteří vojáci se přímo zapojují do hry, jiní pořádají přednášky workshopy," řekla Eva Zítková z armády.
Pro vojáky je účast na simulačních bojích v Ralsku způsobem, jak se přiblížit veřejnosti. "Není to pro ně hra ani cvičení, ale prezentují, jaké má armáda vybavení, co umí technika a podobně," uvedla Zítková.
Třináctý ročník končí v neděli ráno, kdo si chce ale zahrát airsoft, nemusí čekat na další. "Akcí je tolik, že prakticky každý víkend se něco děje," dodal Starý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.