St 12. 8. 2026Klára

Tým silniční bezpečnosti

Ilustrační fotoKrimi

Dopravních nehod přibylo. V prvním pololetí jich bylo o téměř tři sta více

V porovnání s loňským rokem se počet dopravních nehod na silnicích Libereckého kraje zvýšil. Celorepublikově se přitom toto číslo naopak snížilo.

Veřejnost často netuší, jak se liší vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Změnit by to mohla výuka cyklistické infrastruktury v autoškolách.Doprava

Veřejnost často netuší, jak se liší vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Změnit by to mohla výuka cyklistické infrastruktury v autoškolách.

V roce 2001, s příchodem nového zákona o pozemních komunikacích, začala éra „malování“ jízdních pruhů pro cyklisty. Přestože je jich několik druhů, jasná pravidla v souvislosti se silničním provozem dostala až o patnáct let později. Pro každý pruh platí jiná pravidla, ale dosud jen málokterý cyklista i řidič zná rozdíly mezi nimi. Autoškoly nyní řeší jak začlenit výuku cyklistické infrastruktury do kurzů. Stále ale platí, že se na silnicích vyplatí ohleduplnost, respekt a tolerance.

Alkohol je za řídítky stále častý prohřešekDoprava

Alkohol je za řídítky stále častý prohřešek

Policisté loni vyšetřovali 2834 nehod, které zapříčinili cyklisté, což v celkovém počtu znamená 65 procent všech nehod s účastí cyklistů. Alkohol hrál roli u 819 zaviněných nehod. Cyklisté pod vlivem alkoholu byli viníky v 782 případech. V 550 případech bylo jezdcům naměřeno více než 1,51 promile.

Ilustrační fotoDoprava

Nové materiály Týmu silniční bezpečnosti využívají ověřené vědecké poznatky. Pomocí rytmu seznamují malé děti s dopravní výchovou

Malé děti dokáží informace vstřebat lépe, když je dostanou v rytmické podobě. A nejvíce si zapamatují, když při činnosti spojují více smyslů. Proto vznikly pod hlavičkou projektu Markétina dopravní výchova speciální materiály pro mateřské školy a první stupně základních škol. „Dopravní výchova v rytmu“ nabízí dvě desítky říkanek pro děti i náměty, jak s nimi pracovat. Tím to ale nekončí.

Ilustrační fotoDoprava

Cestování s dětmi nemusí být horor. Jak si ho usnadnit?

Dlouhé cesty autem v plné rodinné sestavě jsou strašákem mnoha rodičů s malými dětmi. Přitom s trochou přípravy může i několikahodinový výlet na prázdniny či dovolenou proběhnout bez starostí. Co nepodcenit a kde vsadit na moderní technologie?

Bezpečnostní akce proběhla v MŠ Ostašov. Vše podstatné o sezení a poutání při cestách s malými pasažéryDoprava

Bezpečnostní akce proběhla v MŠ Ostašov. Vše podstatné o sezení a poutání při cestách s malými pasažéry

Cestujeme se svými dětmi autem bezpečně? Většina rodičů se snaží pro bezpečnost svých ratolestí udělat maximum, a v autě to platí dvojnásob, ale přesto při přepravě malých pasažérů spousta z nich dělá chyby. Tým silniční bezpečnosti připravil pilotně pro rodiče dětí mateřské školy v Ostašově workshop právě na toto téma. Následovala dopravně-bezpečnostní akce před školkou ve spolupráci s policisty Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Ilustrační fotoDoprava

Bezpečnostní pásy by měly být podmínkou školního výletu autobusem. Praxe bývá jiná

Školní výlety jsou pro děti vždy zpestřením závěru školního roku. Odpovědnost za malé pasažéry mají při těchto cestách do divadel, na lyžařské výcviky nebo exkurze školy. Kvůli bezpečnosti školáků by měly u dopravce zajistit autobus vybavený bezpečnostními pásy pro cestující. Existují ale situace, kdy škola takový dopravní prostředek objedná, ale dopravce dodá typ, který je nemá.

Aby byly děti na procházce v bezpečíSpolečnost

Aby byly děti na procházce v bezpečí

Práce pedagoga je ve všech směrech náročná a zodpovědná. Zodpovídá mimo jiné za bezpečnost dětí v době vzdělávacího procesu. Jeho nedílnou součástí je, zejména pak v mateřských školách, procházka. Kolektiv dětí, v tomto případě organizovaná skupina dětí, by měla být označena retroreflexními vestami – minimálně první a poslední dvojice. Vyšší bezpečnost však určitě zajistí, když budou mít na sobě reflexní vesty všechny děti.

Jubilejní ročník výtvarné a literární soutěže zná své vítězeDoprava

Jubilejní ročník výtvarné a literární soutěže zná své vítěze

Slavnostní vyhlášení krajského kola 10. ročníku soutěže projektu "Markétina dopravní výchova" se uskutečnilo v pátek 19. května v prostorách Krajského úřadu Libereckého kraje.

Klání mladých cyklistů Libereckého kraje zná své vítězeDoprava

Klání mladých cyklistů Libereckého kraje zná své vítěze

Minulý čtvrtek se na dětském dopravním hřišti v Jablonci nad Nisou uskutečnilo krajské kolo Dopravní soutěže mladých cyklistů. Každoroční soutěž připravili strážníci městské policie Jablonec nad Nisou společně s Libereckým krajem, BESIP Libereckého kraje, Týmem silniční bezpečnosti, oblastním spolkem Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou a Krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročilSpolečnost

Hluk z Turówa byl při dalším měření nižší. V jednom případě ale limit překročil

V květnu probíhalo další měření hluku z hnědouhelného dolu Turów. Konkrétně šlo o Uhelnou a také Oldřichov na Hranicích. Hodnoty při něm byly nižší než při prvním letošním měření, v jednom případě ale v Uhelné limit překročily.

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravenéZprávy

VOLF, PRIOR a Hitrádio Faktor pomohou dětem vstoupit do školy připravené

Padesát tři dětí ze čtyř jihočeských dětských domovů může zahájit nový školní rok s potřebnou výbavou. Zákazníci PRIORu jim mohou od 12. do 26. srpna darovat balíček školních potřeb připravený firmou VOLF kancelářské potřeby.

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook