sobota 24. října 2020 Nina

VOLBY 2020: Propadla ČSSD i komunisté. Těžká porážka, řekl lídr Změny Jan Korytář

Zatímco na jedné straně probíhají jednání o nové krajské koalici, na straně druhé jsou poražení voleb. Zcela propadly tradiční strany KSČM a ČSSD, do zastupitelstva se nedostala ani uskupení PRO KRAJinu a Změna nebo koalice TOP09 a Společně pro Liberecký kraj.

Nejblíže do zastupitelstva mělo uskupení PRO KRAJinu s lídrem Josefem Šedlbauerem nebo Zuzanou Kocumovou. „Na kandidátce Pro KRAJinu se sešla řada mimořádných lidí. Tohle propojení chceme udržet, podporovat a rozšiřovat o další lidi. Děkujeme všem, kdo nám pomáhali a podporovali nás. Dneska to nedopadlo, ale víte jak - je to jen konec jedné etapy,“ uvedla strana po volbách na sociálních sítích.

Vyjádření PRO KRAJinu

S podobným programem šla do voleb i Změna pro lidi a krajinu. „Ukázalo se, že to rozdělení na dvě kandidátky byl nesmysl," řekl v reakci na výsledky lídr Změny Jan Korytář. „Osobně to vidím jako důsledek celé řady chyb, které jsme v minulosti udělali a za které nesu jako lídr hlavní odpovědnost,“ dodal.

V zastupitelstvu nebudou ani tradiční strany ČSSD a KSČM, kterým se moc nedařilo po celé zemi. „Nedokážu si to vysvětlit, čekal jsem, že se přes těch pět procent dostaneme. Musíme s tím něco udělat, blíží se volby do Sněmovny," řekl lídr KSČM Stanislav Mackovík.

Naopak krajský předseda ČSSD v Libereckém kraji Jan Mečl příliš výsledkem překvapený nebyl. „Čekal jsem to, v posledních letech jdeme pořád dolů, Liberecký kraj byl vždycky spíš pravicový," řekl Mečl. V letech 2008 až 2012 přitom sociální demokraté v Libereckém kraji vládli, od té doby ale podpora voličů jejich straně s každými volbami klesá.

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky volby, změna, kraje, Liberecký kraj, pro krajinu

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.