Počasí dnes-2,8 °C, zítra-5,5 °C
Neděle 12. ledna 2025  |  Svátek má Pravoslav
Bez reklam

Liberecký kraj pracuje na digitální technické mapě. Zjednoduší stavební řízení

Liberecký kraj pracuje na digitální technické mapě kraje s cílem zjednodušit stavební řízení. Úředníci, stavbaři, ale také města, obce nebo firmy díky ní naleznou na jednom místě technické, ekonomické a funkční informace o objektech v regionu.

Novou mapu chce kraj zpřístupnit do 30. června příštího roku, v současnosti sbírá podklady. Informoval o tom mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička. „Cílem digitální technické mapy je zejména zjednodušit stavební řízení a získat užitečné informace doslova z terénu. Už nebudeme mít jenom stručná a zjednodušující data, ale z plánů a snímků se dozvíme další důležité a podrobnější parametry o daném objektu. V praxi to pak můžeme využít pří rekonstrukcích krajských silnic, stavbách budov či zlepšení infrastruktury měst a obcí. Může to také usnadnit celé stavební řízení," doplnil náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

Pro digitální technickou mapu musí kraj postupně zmapovat nejen dopravní infrastrukturu, do které spadají úseky komunikací včetně křižovatek, železničních přejezdů, mostů, propustků, tunelů, opěrných a protihlukových stěn nebo svodidel, ale také technickou infrastrukturu. Zahrnuje objekty a zařízení, jako jsou vpusti dešťové kanalizace, šachty na kanalizační síti, hydranty a šoupata na vodovodní síti, sloupy veřejného osvětlení, svislé dopravního značení nebo třeba nosiče kamerového systému.

Při získávání potřebných podkladů potřebuje kraj podle Miklíka spolupráci obcí, vlastníků, případně provozovatelů nebo správců dopravní a technické infrastruktury. „Kraj proto pořídí aplikace, které to umožní obcím splnit a zároveň získat nástroj na vedení pasportu lokálních komunikací," řekl Mikulička. Využití aplikace bude pro obce zdarma, kraj je navíc připraven zpracovat i obecní digitální technické mapy.

S podobným principem, na kterém bude postavena digitální technická mapa, má Liberecký kraj zkušenosti, využívá ho při přípravě stavby centrálního depozitáře. Jde o takzvanou metodu BIM – Building Information Modeling (Informační model budovy). Jejím cílem je vytvořit jakési digitální dvojče stavby a už při přípravě eliminovat chyby a nedostatky. Od července 2023 bude pro nadlimitní veřejné zakázky na stavební práce financované z veřejných rozpočtů použití metody BIM povinné.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, stavby, internet, správa, geografie, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Jak prošustrovat prachy :-D Pověsit autora za koule na stavební úřad. S šéfem KAM vedle.

Středa, 23. listopadu 2022, 16:33Odpovědět

Liberecký kraj pracuje na digitální technické mapě. Zjednoduší stavební řízení  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.