Michal Štěpánský je preparátorem ve Vlastivědném muzeu v České Lípě. Připravit jedno zvíře trvá mnoho týdnů. Aktuálně pracuje na levhartovi, který bude příští rok součástí přírodovědné expozice.
Desítky zvířat ročně vycpe preparátor Vlastivědného muzea v České Lípě. Aktuálně pracuje na levhartovi, který se stane příští rok novým exponátem přírodovědné expozice muzea. „Bude ležet navrchu skříně. Bude imitovat přirozenou pozici, kdy leží na větvi,“ řekl preparátor Michal Štěpánský.
V dílně má nyní rozpracovaného i hroznýšovce kubánského. Had dlouhý asi 2,2 metru pomyslně šplhá kolem kmenu stromu a hlavu má vytrčenou do prostoru. V muzejní preparátorské dílně pracuje Štěpánský asi 15 let, práce na jednom zvířeti od stažení z kůže až po finální úpravy mu zabere řádově měsíce. Samotné vycpání zvířete je otázka jednoho až tří týdnů. „Záleží na velikosti zvířete. Nejtěžší je zpracování obličeje, zachytit nějaký výraz. Snažím se o co největší reálnost,“ řekl.
Tělo zvířete preparátor buď vyplňuje dřevitou vatou, nebo jeho kůži navléká na polyuretanový model. Pro levharta zvolil první variantu. „Nejdřív jsem si udělal takové tělíčko z dřevité vaty a pak postupně docpávám a zašívám,“ uvedl preparátor. Za rok zvládne udělat desítky zvířat. „Lepší kousky se dávají do expozice, ostatní do depozitáře jako náhrada, kdyby se něco stalo s těmi vystavenými,“ řekl. Vedle levharta a hroznýšovce by příští rok v expozici muzea měli přibýt mýval, husice nilská či orlí mládě.
Modely vytváří preparátor nejen z kůže, ale i ze zvířecích koster. Většinu z nich dělá pro českolipské muzeum. „Třeba muzeum v Liberci si ale u nás nechalo vycpat bobra, tu a tam dělám něco pro nějakou školu,“ dodal. Mrtvá zvířata získává muzeum v České Lípě pro svoji preparátorskou dílnu od chovatelů, záchranných stanic či zoo, hroznýšovec byl z muzejního terária. Zatím největším zvířetem, který Štěpánský preparoval, byl takin čínský. Příští rok by se to ale mělo změnit.
V mrazáku má preparátor připravenou kůži medvěda grizzlyho, který letos uhynul v děčínské zoo. Aby vynikla velikost zvířete, bude dva a půl metru vysoký grizzly stát na zadních nohou a přední tlapy bude mít zvednuté. Kůži bude preparátor navlékat na polyuretanový model, který si chce muzeum koupit od výrobce v Rakousku. Letos už ale na něj nemá peníze. Než polyuretanový model muzeum získá, zůstane kůže v mrazáku, aby se nezkazila.