Od Rumburské vzpoury v letošním roce uplynulo 101 let. Největší vzpouru během první světové války v Česku si v Novém Boru každoročně připomínají u pomníku rumburských hrdinů na Lesním hřbitově.
Letos si pietní akci připomenou ve středu v 10 hodin. „Pietní akce je vzpomínkou na ty, kteří položili své životy za přesvědčení o nesmyslnosti válečného běsnění,“ uvedla za město Nový Bor Radmila Pokorná.
A co tehdy vůbec celou vzpouru praporu 7. střeleckého pluku rakousko-uherské armády způsobilo? Důvodů bylo hned několik. Vojáci žili ve špatných podmínkách, nebyli dostatečně zásobováni jídlem a výjimkou nebyla ani šikana. „Navíc jim velení nevyplácelo žold,“ komentovala Pokorná.
A 21. května si někteří čeští vojáci řekli dost, obsadili poštu, velitelství, a poté, co se k nim přidalo dalších šest stovek vojáků a dobrovolníků, i velkou část města Rumburk. Cíle měli opravdu velké. „Chtěli se spojit s vojáky v České Lípě, dojít do Prahy a dosáhnout ukončení války,“ dodala Pokorná.
Vše ale dopadlo jinak. Vzbouřenci se střetli s vojskem u Nového Boru. Mnoho z nich zaplatilo za svou vzpouru životem, někteří přímo na místě, jiní byli následně odsouzeni k popravě. Další se dočkali vězení nebo odvedení na frontu.