pátek 5. června 2020 Dobroslav

FOTO/VIDEO: Lasvit vytvořil jedinečné skleněné draky s miliony křišťálů, které zdobí hotel v Tichomoří

Firma Lasvit založená libereckým rodákem Leonem Jakimičem dobývá svět a překonává limity sklářského řemesla. Tentokrát vytvořila jedinečné čtyřicetitunové draky pro hotel na ostrově Saipan.

Blyštivá těla dvou draků se kroutí a směřují k planoucí perle, o kterou soupeří. Tento výjev patří k tradičním obrazům čínské mytologie. Tito draci jsou ale naprosto unikátní, a to v mnoha ohledech.

Třeba i tím, že zářivá těla pokrývá na 2,5 milionu křišťálů zanesených do kovových šupin. „Každá z těchto šupin musela být vypletena ručně, přičemž těla draků pokrývají dva typy šupin,“ informuje za Lasvit Anna Barochová. Jedno tělo přitom pokrývá na 13 tisíc šupin a každá má v sobě okolo 300 křišťálů.

Draci o délce 32 metrů jsou obřím svítidlem a šperkem v jednom. Autoři se nyní pokouší s tímto dílem i o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Kousky draků se rodily přímo v Libereckém kraji konkrétně v Lindavě u Nového Boru, kde má firma zázemí. „Tělo draka pak bylo po částech převezeno na ostrov Saipan, kde probíhala šestiměsíční instalace,“ komentouje Barochová.

Zatím jde o největší projekt v historii společnosti. „V tomto projektu jsme spojili dvě řemesla – sklářství a kovářství,“ říká zakladatel Lasvitu Leon Jakimič.

Draci odolají i otřesům o síle 7 stupňů Richterovy škály

Příprava a výroba trvala celkem tři roky. Důležité bylo propojit výrobu i s moderními technologiemi. Díky tomu jsou schopni draci pomocí světel měnit barvu.

Snažíme se našimi světelnými instalacemi stále inspirovat a propojovat historický odkaz českého sklářství s inovacemi a moderními technologiemi.
Autoři navíc stáli před další výzvou. Ostrov Sepian se totiž nachází v oblasti, kde se může vyskytnout zemětřesení. „Aby odolala otřesům, musela být konstrukce pružná a zároveň co nejlehčí,“ doplňuje Barochová. Draci by tam měli vydržet otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo7 čtenářů

Foto Lasvit

Štítky Lasvit, Českolipsko, Lindava, draci, sklo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.